seohost
pytanie zadane 30 lipca 2018 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2018 przez użytkownika

W świecie zwierząt różne ich gatunki radzą sobie z posiłkiem np. go połykając. Tak robią m.in. węże, gdzie należy pamiętać iż zęby u węży występują tylko u jadowitych ich odmian, gdzie służą do wprowadzania jadu. Tak więc pozbawione zębów węże jedzą poprzez przełykanie. Najpierw pokarm zostaje wstępnie rozdrobniony za pomocą śliny składającej się z białek i hialuronidazy. Następnie jelita zaczynają wydzielać ogromne ilości enzymów trawiennych po to by pozbyć się zjedzonej przez węża ofiary, gdyż zbyt długi jej rozkład blokuje wężowi ruch, a brak ruchu może stanowić dla niego zagrożenie. Strawienie pokarmu przez węża, tak by z ofiary została tylko skóra i kości zajmuje mu około 3-4 dni, zaś cały proces kończy się w dniu siódmym. 

Podobnie jak węże jedzą również ptaki, z tym, że w tym przypadku jest trudniej ponieważ zjedzenie pokarmu utrudnia ptakom dziób. Kształt dzioba i jego budowa jest związana z tym co one jedzą. Niektóre ptaki połykają cało swoje ofiary, zaś niektóre rozdzielają je za pomocą dzioba. 

Jedzenie połykają też żaby, które pomagają sobie przy tym długim językiem. Na nim znajduje się również lepki śluz pomagający chwytać łapaną ofiarę, czyli dżdżownicę lub owada. 

...