pytanie zadane 30 lipca 2018 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

muszle

1 odpowiedź

odpowiedź 4 sierpnia 2018 przez użytkownika

Powstawanie muszli wiąże się z ich kształtem, bowiem nie każda muszla powstaje w ten sam sposób. Dzięki temu mamy różnorakie muszle. I tak muszle:

- Spiralne powstają poprzez poszerzanie ich przez mięczaki, które w nich zamieszkują. Mięczak odkłada na brzeg otworu muszli warstwy tworzącego się materiału, po to by otwór się powiększał. Następnie mięczak umieszcza coraz więcej materiału po jednej ze stron, tak jakby okrąża muszlę nadając jej kształt torusa. Pod koniec mięczak okrężnie przemieszcza punkty osadzania większych porcji materiału przekręcając ją. Ogólnie mięczak kieruje się zasadą: poszerzaj, okrążaj, przekręcaj. 

- Kolce tworzy głównie płaszcz mięczaka, który wydziela substancję tworzącą muszlę. Kolce na muszlach powstają w równych odstępach, podczas nagłych przyrostów płaszcza, gdy on rozszerza się tak szybko, że aż wychodzi poza otwór. 

- Żebra mają głównie muszle amonitów, czyli grupy mięczaków już wymarłych. Ich żebra są prostopadłe do krawędzi muszli, gdyż działają na nią siły przeciwstawne, które występują między płaszczem a strefą generatywną. Powolne rozszerzanie otworu w muszli prowadzi do gęstego żebrowania, natomiast szybkie sprawia, że muszle są gładkie. 

...