pytanie zadane 30 lipca 2018 w Fauna i flora przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 30 lipca 2018 przez użytkownika

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi. Najdłuższy osobnik tego gatunku mierzył ponad 18 metrów długości. 

rekin wielorybi

Rekiny wielorybie żyją w wodach tropikalnych i subtropikalnych na całej kuli ziemskiej i ważą około 13-14 ton. Ich pożywienie stanowi głównie plankton, skorupiaki, głowonogi oraz mniejsze ryby, nie jest to gatunek groźny dla człowieka. 

Rekina wielorybiego łatwo zauważyć (będąc oczywiście w odpowiednim miejscu) ponieważ pływa on bardzo płytko pod samą powierzchnią wody, a jego ubarwienie jest dość charakterystyczne - ciemnoszary lub zielonkawy grzbiet z białymi, żółtymi lub zielonymi cętkami. Warto wiedzieć, że rekin wielorybi jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. 


Drugie miejsce wśród największych ryb na świecie zajmuje rekin olbrzymi, którego długość dochodzi do 13 metrów. Rekin olbrzymi jest też zanany jako długoszpar, żarłacz olbrzymi lub rekin gigantyczny. 

rekin długoszpar rekin olbrzymi

Ten gatunek rekina bywa nazywany również rekinem słonecznym, ze względu na swoje upodobania związane z wylegiwaniem się w promieniach słońca tuż pod powierzchnią wody. W przeciwieństwie do rekina wielorybiego ten gatunek spotkać możemy w wodach chłodnych lub umiarkowanie ciepłych na północy i południu kuli ziemskiej. Żywi się planktonem i nie jest niebezpieczny dla człowieka. 


Pierwszą trójkę największych ryb na świecie zamyka żarłacz tygrysi lub też rekin tygrysi osiągający długość około 5-6 metrów. 

rekin tygrysi żarłacz tygrysi

Pływa on zarówno po wodach umiarkowanych jak i tropikalnych. Poznać go można po poprzecznie ułożonych pasach na ciele, przypominających pasy u tygrysa (stąd jego nazwa). Jego główne pożywienie stanowią skorupiaki, ryby, ptaki, żółwie, kałamarnice, delfiny, węże morskie lub ssaki płetwonogie. Jest to ryba niebezpieczna dla ludzi, gdyż często ich atakuje. Wpływa na płytkie wody raf koralowych, do portów czy kanałów. Najwięcej wypadków z rekinami dzieje się w pobliżu Hawajów

...