Obrót w firmie stanowią wszystkie wpływy lub należności ze sprzedaży usług bądź towarów, albo usług pomniejszonych o należny do zapłacenia podatek dochodowy, czyli podatek VAT.
Obrotem w firmie będą zatem:
- dotacje, czyli nieodpłatna i najczęściej bezzwrotna pomoc finansowa, którą najczęściej udziela państwo,
- subwencje, czyli inaczej mówiąc zapomoga, która jest udzielana na takiej samej zasadzie jak dotacja,
- inne dopłaty mające bezpośredni wpływ na cenę produktu lub usługi,
- zadatki, czyli dodatkowe zastrzeżenie umowne, gdzie jedna z estron wpłaca określoną sumę pieniędzy zabezpieczającą przed zerwaniem umowy (jest to też forma odszkodowania w przypadku zerwania umowy),
- zaliczki, gdzie jest ono "formą świadczenia pieniężnego na poczet ceny lub wynagrodzenia",
- przedpłaty.

Zatem obrotem będzie wszystko to co stanowi zapłatę, którą dana firma ma otrzymać z tytułu sprzedaży łącznie z subwencjami, zaliczkami i wszystkim co zostało wymienione wyżej.
Zgodnie z art. 29a ust. 1. ustawy o VAT, obrotem, czyli podstawą opodatkowania, jest: „wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika”.
Jeśli jakaś firma jest zwolniona z podatku VAT, to wówczas obliczają swój obrót w kwocie brutto, czyli nie odejmując Vat-u. Firmy nie zwolnione z podatku VAT, obliczają swój obrót w kwocie netto.