pytanie zadane 27 marca 2018 w Turystyka przez użytkownika

elektrownia falowa
źródło: Stocznia Odys www.odys-yard.com

1 odpowiedź

odpowiedź 27 marca 2018 przez użytkownika

W roku 2012 pojawiła się informacja w mediach odnośnie planowanej inwestycji budowy elektrowni morskiej koło miejscowości Sobieszewo, pozyskującej energię elektryczną z fal morskich. Elektrownia falowa, bo tak dokładniej można ją nazwać, miała zostać pobudowana koło wyspy Sobieszewskiej już w roku 2013.

Tutaj obszerny artykuł na ten temat - https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Fale-morskie-dadza-nam-moc-Wodna-silownia-kolo-Sobieszewa-n54996.html

Niestety do tej pory cisza o inwestycji, sama elektrownia niestety nie została pobudowana w Sobieszewie. 

Ale warto wspomnieć, że prototyp tej elektrowni już powstał i działa w Duńskim mieście Hanstholm przy tamtejszym molo.

Widok na elektrownie z satelity:

elektrownia falowa w Hanstholm

Została ona zbudowana przez polską stocznię Odys, i przekazana potem duńskiej firmie Wave Star Energy. Jest to jedne z nielicznych takich urządzeń na świecie.

A tak działa w praktyce:

Dla zainteresowanych parametry techniczne i inne szczegółowe informacje, odnośnie tej prototypowej elektrowni falowej: http://wavestarenergy.com/sites/default/files/Wavestar%20prototype%20at%20Roshage%20-%20performance%20data%20for%20ForskVE%20project%20no%20....pdf

Z informacji na stronie producenta można wyczytać, że planowane jest wybudowanie większej ilości elektrowni z większą ilością łopat (ta w Hanstholm posiada tylko dwie), dzięki czemu będą one produkowały jeszcze więcej prądu z energii fal morskich.

komentarz 21 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
I co ucichło coś o tej elektrowni plusowej? A szkoda że prądu nigdy za wiele w obecnych czasach
komentarz 6 lutego 2021 przez użytkownika Gość
Chyba jednak budowa tej elektrowni nie doszła do skutku, a szkoda, bo to fajna by była alternatywa w produkcji prądu dla paneli słonecznych i wiatraków.
...