seohost
pytanie zadane 27 lipca 2018 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 27 lipca 2018 przez użytkownika

Idylla to tzw. sielanka, beztroska. Określenie to prócz potocznego stosowania odnoszącego się do miejsca lub wypoczynku w jakimś spokojnym miejscu z pięknym krajobrazem, występuje również w literaturze polskiej. Ma swoje zastępcze określenia jak bukolika czy skotopaska

idylla

W języku polskim idylla jest również gatunkiem literackim. Jest ona poświęcona wyidealizowanemu życiu pasterskiemu, życiu wiejskiemu. W tym rozumieniu idylla ma swoje początki już w Starożytnej Grecji. W nowożytnych czasach jako idyllę ukazywano obrazki rodzajowe życia na wsi lub lirycznego wyznania. 

domek w skansenie
-Wzorce sielankowe, idyllowe możemy obecnie podziwiać również w Skansenach

Sielanka w literaturze rozwinęła się za sprawą takich pisarzy jak m.in.:

- Jan Kochanowski - Pieśń Świętojańska o Sobótce

- Szymon Szymonowic - Kołacze, Żeńcy

- Adam Naruszewicz - Folwark

- Franciszek Karpiński - Do Justyny, Laura i Filon

czy inni pisarze żyjący w czasach renesansu. Później w czasach stanisławowskich dominowała sielanka dworska oraz sielanka sentymentalna. Dzieje sielanki zakończyły się w literaturze europejskiej wtedy, gdy zaczął dominować romantyzm. 


Ciekawostka

Tytułem idylli określa się również znaną chyba wszystkim grafikę z  systemu Windows XP. Przedstawia ona zielone wzgórza i niebieskie niebo z chmurami. Grafika ta jest przerobiona na rastrową z prawdziwego zdjęcia zrobionego w Kalifornii (dokładniej w hrabstwie Sonoma) w 2006 roku. 

...