pytanie zadane 26 lipca 2018 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość
Nie mam możliwości zawieszenia anteny siatkowej na dachu i chciałbym spróbować z anteną pokojową. Tylko teraz pytanie jaką wybrać, jakie powinna mieć parametry żeby mi wszystkie kanały telewizji naziemnej działały? I w ogóle jakie kanały telewizji można na takiej odebrać na telewizorze?

1 odpowiedź

odpowiedź 26 lipca 2018 przez użytkownika

Przy pomocy anteny pokojowej można spokojnie odbierać wszystkie (albo większość) kanałów telewizji naziemnej DVB-T. Tylko musi ona być odpowiedniej jakości, koniecznie z dodatkowym wzmocnieniem sygnału.

Przykładowy wygląd takiej anteny pokojowej (wewnętrznej):

antena pokojowa

Tego typu antena powinna posiadać poniższe parametry techniczne, aby mogła poradzić sobie z odbiorem kanałów telewizyjnych wewnątrz mieszkania:

Odbiór: DVB-T, DVB-T2, DMB-T, UHF, VHF, FM
Zakres częstotliwości: 45-790 MHz
Wzmocnienie: 36 dB
Poziom szumów: <3dB
Impedancja: 75 Ohm

Antena posiada przewód do prądu (zasilacz jest w środku anteny) i przewód antenowy do telewizora:

antena wewnętrzna telewizyjna

Jeśli chcesz oglądać kanały z multipleksu MUX-8, w którym są kanały METRO, NOWA TV, ZOOM TV i WP, antena powinna odbierać sygnały w zakresie pasma VHF (czyli w częstotliwości 174-230MHz).

Wygląd anteny może być różny, jeśli będzie podobny jak ta na zdjęciu, to warto pamiętać, że wysunięcie (chociaż do połowy) tych dwóch antenek teleskopowych, poprawia jakość i siłę sygnału.

Dobrze też, aby antena miała filtr LTE, dzięki czemu sygnał komórkowy w paśmie LTE, nie będzie zakłócał pracy anteny.

Na koniec warto zadbać o dobre umiejscowienie anteny w mieszkaniu. Powinna się ona znajdować jak najwyżej, czyli na jakieś półce lub podwyższeniu. Do tego odpowiednie nakierowanie na nadajnik telewizyjny, musi zostać przeprowadzone precyzyjnie, często na milimetry.

...