pytanie zadane 24 lipca 2018 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lipca 2018 przez użytkownika

Mianem bohemy określa się cyganerię artystyczną. Stanowili ją artyści nonkonformistycznie, czyli przeciwnie odnoszący się do rzeczywistości, zasad, norm i wartości, a zostający z konflikcie z obowiązującymi prawami. 

Nazwa wzięła się od tytułu powieści Henri'ego Murger'a "Sceny z życia cyganerii". Początek bohemie dali artyści francuscy już z latach 30. XIX wieku. Oni to bowiem zbuntowali się przeciw mieszczańskiej publiczności. Ludzie bohemy byli wolni, swobodni, robili co chcieli, zawsze po swojemu. 
Samo słowo pochodzi również z języka francuskiego i oznacza 'cyganerię' - 'la bohème'

Najbardziej znanymi członkami europejskiej bohemy byli m.in.: Arthur Rimbaud - jeden z francuskich poetów wyklętych, Paul Verlaine - jedne z najbardziej znanych francuskich poetów, również poeta wyklęty, Stanisław Przybyszewski - członek cyganerii krakowskiej, pisarz Młodej Polski. 

bohema czyli cyganeria

W Polsce pierwszą bohemę stanowiła Cyganeria warszawska lub inaczej zwana młodą piśmiennością warszawską. Byli to artyści, którzy skupiali się w grupach i spotykali w klubach, salonach, kawiarniach, kabaretach literackich. Swoją grupę założyli w 1839 roku, a w 1941 roku mieli swoje własne czasopismo 'Nadwiślanin'. Publikowano w nim wiadomości społeczno-kulturalne, poezję, ale także wpisy np. ośmieszające strój salonowy. Poza tym publikowali oni ludowe podania, obrzędy i zwyczaje. 

Nazwę Cyganeria warszawska zawdzięcza krytykom i historykom literatury. Członkowie tej polskiej bohemy nazywali sami siebie 'młodzi' lub 'zapaleńcy'. Na co dzień ubierali się oni jak włóczęgi. Nosili brudne ubrania, długie brody i kije. Wędrowali po wsiach, gdzie spisywali owe podania ludowe. 

Członkami Cyganerii warszawskiej byli m.in.:

- Seweryn Filleborn - poeta i folklorysta
- Józef Dziekoński - poeta i prozaik
- Seweryn Sierpiński - prozaik, pisał pod pseudonimem S.Z.S. 
- Roman Zmorski - poeta i tłumacz, pisał pod pseudonimem Roman Mazur i Roman Zamarski
- Włodzimierz Wolski - poeta i tłumacz, autor libretta do 'Halki'
- Aleksander Niewiarowski - powieściopisarz, dziennikarz
- Jan Majorkiewicz - historyk polskiej literatury, filozof, działał pod pseudonimem Mazur z Płockiego

...