walutomat

pytanie zadane 9 lipca 2018 w Motoryzacja przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2018 przez użytkownika

Najmniejsza emisja gazów cieplarnianych występuje jak poruszamy się pieszo. Natomiast rozumiem, że pytanie dotyczy dalszych podróży czy wyjazdów, więc spacery są wykluczone. Oczywiście piszę tu o dojeździe do takich miejsc, a na miejscu można już spacerować po górach, plaży czy lesie. 

Jak wiadomo pojazdów jest z roku na rok coraz więcej, to też emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest coraz większa. W 2016 roku emisja CO2 z transportu stanowiła aż 25% całkowitej emisji w Unii Europejskiej. Najwięcej gazów wydobywa się z samochodów osobowych, na drugim miejscu są ciężarówki, potem autobusy i samochody dostawcze. 

Tak więc odpowiadając na pytanie, jeśli nie spacery, to na dłuższy dystans sprawdzi się rower. Jeśli jedziemy nieco dalej lub nie mamy jak zabrać się rowerem na wakacje to innym środkiem transportu o małej emisji cieplarnianych gazów będzie transport kolejowy. Ponieważ emisja rozkłada się w tym momencie na pasażerów i przebyte kilometry, to sprawdzą się też takie środki lokomocji jak autobus. Najwygodniej natomiast poruszać się oczywiście samochodem, ale warto pamiętać, by "wypełniać" je wtedy całe. Nieekonomicznie jest jeździć samemu, gdyż emitujemy wówczas większe ilości CO2, lepiej już jechać we dwójkę lub całą rodziną, gdzie emisja rozłoży się na poszczególne osoby. 

...