pytanie zadane 9 lipca 2018 w Motoryzacja przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2018 przez użytkownika

Najmniejsza emisja gazów cieplarnianych występuje jak poruszamy się pieszo. Natomiast rozumiem, że pytanie dotyczy dalszych podróży czy wyjazdów, więc spacery są wykluczone. Oczywiście piszę tu o dojeździe do takich miejsc, a na miejscu można już spacerować po górach, plaży czy lesie. 

Jak wiadomo pojazdów jest z roku na rok coraz więcej, to też emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest coraz większa. W 2016 roku emisja CO2 z transportu stanowiła aż 25% całkowitej emisji w Unii Europejskiej. Najwięcej gazów wydobywa się z samochodów osobowych, na drugim miejscu są ciężarówki, potem autobusy i samochody dostawcze. 

Tak więc odpowiadając na pytanie, jeśli nie spacery, to na dłuższy dystans sprawdzi się rower. Jeśli jedziemy nieco dalej lub nie mamy jak zabrać się rowerem na wakacje to innym środkiem transportu o małej emisji cieplarnianych gazów będzie transport kolejowy. Ponieważ emisja rozkłada się w tym momencie na pasażerów i przebyte kilometry, to sprawdzą się też takie środki lokomocji jak autobus. Najwygodniej natomiast poruszać się oczywiście samochodem, ale warto pamiętać, by "wypełniać" je wtedy całe. Nieekonomicznie jest jeździć samemu, gdyż emitujemy wówczas większe ilości CO2, lepiej już jechać we dwójkę lub całą rodziną, gdzie emisja rozłoży się na poszczególne osoby. 

komentarz 17 grudnia 2019 przez użytkownika anonimowy
Zdecydowanie rower jest najlepszy. Bo nie dość że nie trujemy powietrza to jeszcze ćwiczymy nasze serca, zmuszając je do pracy w wyższych obrotach.

Tylko do tego w Polsce przydałaby się odpowiednia infrastruktura,bo póki co słabo to wygląda. Np w takiej Danii czy Holandii pełno jest ścieżek rowerowych i innych ułatwień że jeżdżenie rowerami jest powszechne i naturalne że tak powiem
komentarz 12 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
Ciekawa opcja jest też hulajnoga, z tym ze to na nieduże dystanse, bo na dłuższe to zdecydowanie rower.
komentarz 16 grudnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Ja to tylko i wylacznie rower. Wtedy emisja jest zerowa, chyba ze policzymy to co wydycham :)
komentarz 20 stycznia 2022 przez użytkownika anonimowy
A ja tam nie rower a wolę pieszo. Co prawda wygamag to dojechania do jakieś miejscowości turystycznej autem lub autobusem, ale potem spokojnie można się przemieszczac na nogach nawet dłuższe spacery. Nikomu to jeszcze nie zaszkodziło jedynie pomogło dla zdrowia. No i co najważniejsze nie emitujemy przy tym CO2 no chyba że liczyć nasz oddech hehe
...