pytanie zadane 7 lipca 2018 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lipca 2018 przez użytkownika

Dodatki do zup to wszystkie rzeczy, które dodajemy do zupy, by była ona bardziej treściwa. Mogą być one wykonane z gotowanego lub pieczonego ciasta, z pieczywa lub kasz. Do niektórych zup dodatek mogą stanowić też warzywa oraz ugotowane na twardo lub faszerowane jajka. 

zupa jarzynowa

Dodatkami do zupy z ciasta gotowanego mogą być:

- makarony, również te domowe,

- kluski, 

- łazanki
łazanki

Tego rodzaju dodatki dodaje się do zupy w ostatniej chwili, tak by się nie rozmiękły. Wyjątek stanowią kluski lane, które gotuje się bezpośrednio w zupie przed jej podaniem. 

Dodatki do zupy z ciasta pieczonego to:

- groszek ptysiowy, zrobiony z ciasta parzonego lub ziaren ciecierzycy,

- paluszki, znane bardziej jako grissini, które występują z dodatkami takimi jak sól, sezam, zioła prowansalskie. 

Tego rodzaju dodatki podaje się osobno na talerzu i każdy dodaje sobie sam tyle ile uważa za stosowne. Na oddzielnych talerzykach podaje się również kulebiaki lub paszteciki. 

Dodatki do zup przygotowane z pieczywa to głównie grzanki, które można zrobić samodzielnie w domu. Wystarczy pokroić chleb na kwadraty i podsmażyć na patelni z każdej strony. 

grzanki

Natomiast jeśli chodzi o dodatki do zup na bazie kasz, to są to wszelkiego rodzaju kasze takie jak m.in.: jaglana, gryczana lub pęczak. 

komentarz 22 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy

A o takie dodatki chodzi?  A myślałam że o coś w rodzaju maggi. No ale w sumie to jest bardziej przyprawa do zupy niż dodatek.

...