pytanie zadane 6 lipca 2018 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lipca 2018 przez użytkownika

Zupy są zazwyczaj podawane jako danie obiadowe, z wyłączeniem zup mlecznych podawanych rano. Głównym składnikiem wszelkich zup jest wywar, czyli woda z dodatkiem substancji wyciągniętych z wygotowanych produktów użytych do jego zrobienia, czyli kości, warzyw, mięsa i przypraw. To właśnie wywar nadaje zupie smak i wpływa na wartość odżywczą. Zupy na sam koniec podprawia, zagęszcza się lub zabiela. 

Zagęszczenie zupy polega na dodaniu do niej mąki rozmieszanej z płynem lub zasmażonej z tłuszczem, z żółtkiem lub śmietaną, mlekiem, kefirem. 

Podprawianie zupy polega na dodaniu do niej żółtek, masła, śmietanki, zieleniny siekanej, przypraw co ma wpływ na podniesienie jej wartości kalorycznej. 

Wśród rodzajów zup można wyróżnić:

1. Wywary i rosoły otrzymywane z wody i wygotowanych warzyw, mięsa, kości, ryb, grzybów lub korzeni. Część ich składników podczas gotowania przechodzi do wody nadając jej smaku i aromatu. Rosół jest ponadto wzmocniony większą ilością wygotowanych produktów. 

2. Zupy czyste, sporządza się na wywarach mięsno-warzywnych z dodatkiem decydującym o nazwie zupy. Tak powstają takie zupy jak: barszcz (po dodaniu kwasu z buraków) czy zupa jarzynowa (po dodaniu rozdrobnionych warzyw). Do zup czystych pasują też różne dodatki np. paszteciki, uszka czy słone paluszki. 

3. Krupniki, to mieszanka wywaru z kaszą. Takie zupy są lekkostrawne, dlatego tez poleca się je osobom będącym np. na diecie. 

4. Zupy zagęszczone, to takie do których dodaje się mąkę rozmieszaną z zimnym wywarem, mlekiem lub śmietaną, po czym się je gotuje. Można tez podprawiać zupy zasmażką, gdzie zasmaża się mąkę z tłuszczem. Należy pamiętać, że wówczas najpierw podgrzewamy na patelni mąkę, a dopiero potem dodajemy do niej tłuszcz. Zupy zagęszczone można tworzyć również poprzez zaciąganie ich żółtkiem, ale stosuje się to najczęściej przy zupach-kremach jarzynowych. Ponadto zabiela się je również śmietanką, mlekiem lub kefirem (chłodniki warzywne lub owocowe, zupy owocowe, krupniki, zupy jarzynowe). 

5. Zupy-kremy, przeważnie jarzynowe, zawierają więcej białka poprzez dodanie do niej żółtek lub śmietanki. Takie zupy najczęściej podaje się do obiadu, w którym drugie danie jest ubogie czyli np. do leniwych pierogów czy pierogów ruskich. Zupy-kremy podawane są najczęściej w towarzystwie groszku ptysiowego, grzanek z bułki lub słonych paluszków. 

6. Zupy owocowe przygotowuje się z owoców świeżych (surowych lub gotowanych) albo z przetworów. Oczywiście zupy zrobione na bazie surowych owoców będą miały większą wartość odżywczą. Najlepiej sprawdzą się tu owoce, które można rozetrzeć lub przetrzeć przez sitko np. owoce jagodowe (poziomki, truskawki, czarne jagody, maliny czy porzeczki). 

...