pytanie zadane 6 lipca 2018 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 6 lipca 2018 przez użytkownika

Zapewne w każdym domu znajduje się miejsce do przechowywania żywności. Miejsce takie jest ułatwieniem organizacyjnym wszelkich produktów, ale też stanowi ochronę jedzenia przed zepsuciem. Do miejsc służących przede wszystkim tym celom należą:

1. Spiżarnia - która obecnie już "wymiera" i jak już to pojawia się na wsiach częściej niż w miastach. Zazwyczaj jest ona usytuowana po wschodniej lub północnej stronie budynku. Znajdują się w niej półki, regały, stoły, puszki. W spiżarni przechowuje się na półkach różne produkty używane na co dzień w kuchni. W wymienionych wyżej puszkach najlepiej jest przechowywać suszone owoce i grzyby oraz sól, mąkę, cukier itp. Niegdyś spiżarnie dysponowały również hakami do wieszania wędlin lub słoniny.

spiżarnia

2. Piwnica - to już częściej spotykane pomieszczenie, nie tylko w domach, ale również w blokach. Dlatego też piwnicę można wykorzystać jako przestrzeń dla przechowywanej żywności. Głównie w niej przechowywane są owoce i warzywa, gdyż jest tam chłodno i żywność nie zepsuje się w niej tak szybko. Zazwyczaj w drewnianej skrzynce znajdują się ziemniaki i buraki, a w skrzynkach z piaskiem jest marchewka i pietruszka. W koszach wiklinowych powinniśmy trzymać cebule, a na półkach warzywa kapustne i owoce. 

3. Lodówka/chłodziarka - to urządzenie znajdujące się w każdym domu i nikt obecnie nie wyobraża sobie przechowywania produktów spożywczych bez niej. 

lodówka chłodziarka

...