pytanie zadane 2 lipca 2018 w Książki przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 14 lipca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 lipca 2018 przez użytkownika

Osoby pasjonujące się książkami z pewnością powinny znać takie zawody, ale może nie o wszystkich słyszeli/liście. Poniżej wypiszę zawody związane z książkami w obecnych czasach i krótko je scharakteryzuję. 

Najbardziej oczywistym zawodem związanym z książkami, który chyba każdemu w pierwszej kolejności przychodzi do głowy to bibliotekarz. W końcu to tam znajduje się większość książek. Sporo książek znajduje się także w księgarniach, tak więc kolejny zawód to księgarz, czyli pracownik księgarni. Taka osoba musi się orientować w nowościach książkowych, ale także w obsłudze klienta. Dużo książek, zwłaszcza starszych, znajduje się również w antykwariatach, a osoba tam pracująca to antykwariusz. Musi ona mieć szeroką wiedzę z zakresu książek, ich wartości i pochodzenia, gdyż mogą się tam czasem znaleźć książki rzadko spotykane. 

Książki musi ktoś tworzyć, sprawdzać itd., a więc na naszej liście przyda się jeszcze:

- introligator, czyli osoba oprawiająca książki,
- recenzent, czyli osoba która recenzuje książki na potrzeby pism w internecie lub gazetach,
- korektor tekstu, czyli osoba sprawdzająca tekst w książce pod względem błędów i je eliminująca, poprawiająca,
- ilustrator, czyli osoba wykonująca ilustracje, rysunki w danej książce lub jej okładkę.

Poza tym zawodami książkowymi są jeszcze ghost writer, czyli osoba pisząca biografie na zlecenie jakiejś osoby; copywriter, czyli osoba pisząca notatki z różnych wydarzeń często na podstawie podanego wcześniej tekstu lub informacji. No i na koniec z książkami nierozerwalnie związany jest zawód tłumacza, gdzie tłumaczy się i przekłada tekst książki na inny język np. z polskiego na angielski. 

...