pytanie zadane 21 maja 2018 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 21 maja 2018 przez użytkownika

Pewnie pomyślicie, że każda farba pasuje do każdej ściany, powierzchni. Oczywiście można z takim podejściem brać się za malowanie, bo niewątpliwie tak jest. Natomiast obecnie na rynku jest wiele rodzajów farb, a każda z nich przeznaczona jest do innego typu powierzchni. Poniżej przeczytacie jakie mamy rodzaje farb i do czego najlepiej się nadają. 

Zasadniczo farby dzieli się na dwa rodzaje:

1. Emulsyjne, które nadają gładką powierzchnię. Są to zarówno farby zwane emulsją, które są bardzo wydajne i nadają się do różnego typu powierzchni, natomiast nie są odporne na zmywanie, jak i farby emulsyjne akrylowe czy lateksowe.

Emulsja akrylowa czy też farba akrylowa zapewniają powierzchni dobre pokrycie podłoża, nawet zabrudzonego. Maluje się nimi płyty kartonowo-gipsowe, drewno, beton i tworzywa sztuczne. Farby te dobrze kryją już przy pierwszej warstwie, ale nie nadają się na powierzchnie olejowe czy wapienne. Minusem jest jeszcze to, że łatwo się brudzą. 

Emulsja lateksowa czy też farba lateksowa ma w swoim składzie dużo żywic, dzięki którym po malowaniu na ścianie tworzy się powierzchnia elastyczna. Ten rodzaj farb nadaje się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Plusem tych farb jest duża odporność na ścieranie i szorowanie.

Emulsja winylowa czy też farba winylowa są odporne na zmywanie i tworzą gładką powierzchnię, a poza tym ich kolor nie blednie nawet pod wpływem działania promieni słonecznych. Natomiast nie nadają się do ścian w kuchni czy łazience, ponieważ nie lubią miejsc wilgotnych. 

Emulsje ceramiczne czy też farby ceramiczne są odporne na zmywanie, szorowanie i na słońce, ponieważ zawierają w składzie ceramikę. Świetnie usuwają wszelkie plamy za pomocą wody z płynem. Po pomalowaniu ściany taką farbą, powierzchnia robi się twarda, ale przepuszcza parę wodną. Te farby służą każdemu pomieszczeniu w domu. Są drogie, ale jak zapewniają producenci, wytrzymałe i warte swojej ceny. 

2. Strukturalne, które mogą stworzyć przestrzenną fakturę. W swoim składzie zawierają farbę akrylową wraz z ziarnem, które tworzy wzór na ścianie np. szczeliny, kropki, grudki, spirale itp. Światło jakie padać będzie na taką ścianę, da wyobrażenie głębi. Takimi farbami powinni jednak malować fachowcy, by wszystko wyszło dobrze. 

...