Talk kosmetyczny zazwyczaj używany jest przeciw poceniu się. Jednak nie musi on tylko temu służyć. Talk kosmetyczny można wykorzystać na kilka sposobów, ale za nim o tym, napiszę kilka słów o samym talku.
Talk należy do grupy minerałów miękkich, z czego jest on najbardziej miękkim minerałem ze wszystkich innych. Występuje w kilku miejscach na świcie, w tym również w Polsce, dokładnie w Górach Sowich i Wieściszowicach (wsi, w której wydobywa się łupki talkowe).
Zastosowań talku jest wiele. Pierwsze, o którym wspomniałam na początku to zapobieganie poceniu się, czyli wysuszanie. Jest on w takiej postaci używany przez sportowców, którzy przed np. podniesieniem ciężaru posypują sobie nim dłonie lub jako zasypka do stóp przeciw poceniu. Taki talk wygląda tak:

Inne zastosowania talku kosmetycznego to:
- jako zasypka dla niemowląt,
- zasypanie nim w domu otworu, z którego najczęściej wychodzą mrówki, by je skutecznie odstraszyć,
- użycie go jako głównego składnika pudru do twarzy,

- zrobienie na jego bazie pasty talkowej, która wywabi plamę z krwi; dwie łyżki talku trzeba wsypać do do miseczki, dodać wodę i mieszać do uzyskania pasty, po czym wcierać ją w plamę, a następnie zostawić do wyschnięcia, po czy wytrzepać tkaninę;
- rozplątania supełka, który zrobił się na łańcuszku; supełek zrobiony na łańcuszku posyp talkiem, a wówczas łatwo się go rozplącze,
- zasypanie go pomiędzy skrzypiące klepki w podłodze,
- użycie go jako suchego szamponu, który też można zrobić z mąki ziemniaczanej,

- do usunięcia piasku z ciała, głównie ze stóp podczas pobytu na plaży.