pytanie zadane 26 kwietnia 2018 w Zdrowie i uroda przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 26 kwietnia 2018 przez użytkownika

Talk kosmetyczny zazwyczaj używany jest przeciw poceniu się. Jednak nie musi on tylko temu służyć. Talk kosmetyczny można wykorzystać na kilka sposobów, ale za nim o tym, napiszę kilka słów o samym talku.

Talk należy do grupy minerałów miękkich, z czego jest on najbardziej miękkim minerałem ze wszystkich innych. Występuje w kilku miejscach na świcie, w tym również w Polsce, dokładnie w Górach Sowich i Wieściszowicach (wsi, w której wydobywa się łupki talkowe). 

Zastosowań talku jest wiele. Pierwsze, o którym wspomniałam na początku to zapobieganie poceniu się, czyli wysuszanie. Jest on w takiej postaci używany przez sportowców, którzy przed np. podniesieniem ciężaru posypują sobie nim dłonie lub jako zasypka do stóp przeciw poceniu. Taki talk wygląda tak:

talk kosmetyczny zasypka

Inne zastosowania talku kosmetycznego to:

- jako zasypka dla niemowląt,

- zasypanie nim w domu otworu, z którego najczęściej wychodzą mrówki, by je skutecznie odstraszyć,

- użycie go jako głównego składnika pudru do twarzy

puder prasowany

- zrobienie na jego bazie pasty talkowej, która wywabi plamę z krwi; dwie łyżki talku trzeba wsypać do do miseczki, dodać wodę i mieszać do uzyskania pasty, po czym wcierać ją w plamę, a następnie zostawić do wyschnięcia, po czy wytrzepać tkaninę;

- rozplątania supełka, który zrobił się na łańcuszku; supełek zrobiony na łańcuszku posyp talkiem, a wówczas łatwo się go rozplącze,

- zasypanie go pomiędzy skrzypiące klepki w podłodze

- użycie go jako suchego szamponu, który też można zrobić z mąki ziemniaczanej,

mąka jako szampon

- do usunięcia piasku z ciała, głównie ze stóp podczas pobytu na plaży. 

...