pytanie zadane 23 kwietnia 2018 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 23 kwietnia 2018 przez użytkownika

Kapłon to kastrowany, specjalnie tuczony młody kogut, samiec kury. Kapłony są większe niż koguty, ale mniejsze niż brojlery. Kastracja kapłonów następuje wtedy, gdy są one w wieku około 10 tygodni, a ubój, gdy ich waga osiąga od 2,5 do 5 kg. Kapłony mają wówczas około 150-180 dni. 

kogut kapłon

Jeśli chcielibyśmy kupić kapłona na np. świąteczny obiad, to musimy wiedzieć, że są one dużo, dużo droższe niż 'zwykły' drób typu kurczak, brojler, indyk czy kaczka. Za sztukę kastrowanego koguta możemy zapłacić nawet 150 euro! Dlaczego aż tyle? Kapłony muszą odżywiać się specjalną dietą, która kosztuje. Wówczas ich masy równomiernie rozkłada się na cale ciało i obrasta tkanką tłuszczową, która wiadomo daje potem lepszy smak całemu daniu. Mięso kapłona zazwyczaj przyrządza się z dodatkiem oliwy i ziół i zapieka się je w piekarniku. Jest ono łatwe do przygotowania,a mięso po upieczeniu jest miękkie i soczyste. Daniem z jednego kapłona może spokojnie najeść się cała duża rodzina licząca nawet 8 osób. 

W internecie, ale też już w wielu restauracjach świata, można znaleźć mnóstwo przepisów oraz dań z kapłonem w roli głównej. Przepis na przygotowanie dania z tego mięsa można znaleźć też w wielu książkach kucharskich pochodzących zwłaszcza z kuchni starodawnych, jak chociażby z pierwszej polskiej książki kucharskiej pochodzącej z 1682 roku. Wówczas kapłon gościł na stołach pałacu w Wilanowie. 

Obecnie kapłony nie są tak bardzo popularne jak kiedyś, ze względu na trudny i żmudny proces ich kastracji. W Polsce proces ten odbywa się pod znieczuleniem i przeprowadza go wykwalifikowany specjalista, który musi znać się na rzeczy, gdyż narządy rozrodcze kapłona ulokowane są wewnątrz, a nie na zewnątrz ciała. 

komentarz 8 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość

Co jak co, ale o kastrowanym kogucie to ja w życiu nie slyszalamsmiley 

Ale jeśli sztuka może kosztować ponad 500 złoty, to można zrobić na tym niezły interes. Oczywiście przy jednoczesnej większej ilości hodowanych kogutów.

komentarz 25 października 2022 przez użytkownika Gość
A w przypadku kaczek jak to będzie? Kaczor?
...