seohost
pytanie zadane 22 kwietnia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 22 kwietnia 2018 przez użytkownika

Dzień Ziemi jest obchodzony na świecie co roku dnia 22 kwietnia. Trwa to już od lat 70. 

Wówczas nie przywiązywano wielkiej wagi do środowiska, a już na pewno nie do jego ochrony. Dopiero w 1969 roku zainteresował się tym Gaylord Nelson, który na własne oczy widział wyciek oleju w Santa Barbara. fakt ten na tyle go poruszył, że postanowił bardziej wgłębić się w wiedzę o środowisku i jego ochronę oraz zainteresować tym większą ilość osób. Stworzyło on narodowy ruch edukacyjny działający na rzecz ochrony środowiska. Pierwszych zwolenników do wspierania tej inicjatywy znalazło się 85 osób, a pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku (22 kwietnia). Uczestnikami tych obchodów było aż 20 milionów Amerykanów, którzy demonstrując różne hasła wspierali działania Nelsona i jego współpracowników. Wówczas protestowano przeciwko m.in.: wyciekom ropy, trującym zakładom czy fabrykom, ściekom, które śmierdzą, toksycznym odpadom itp. 

Demonstracje tak wielkiej liczby ludności amerykańskiej, doprowadziły do tego, że 2 grudnia 1970 roku została utworzona EPA, czyli Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska. Dwadzieścia lat później do akcji przyłączyły się też inne kraje świata (łącznie 141), gdzie ponad 200 milionów ludzi również popierało działania na rzecz ochrony środowiska. 

Obecnie, czyli już od ponad 50. lat, w obchodach Światowego Dnia Ziemi, bierze udział ponad miliard ludzi. Choć udało się poprawić jakość naszego środowiska, to należy pamiętać, że jest to nadal igła w stogu siana i trzeba pamiętać o naszej planecie cały czas, edukować młode pokolenia i przede wszystkim zdawać sobie sprawę z konsekwencji naszych codziennych wyborów odnośnie środowiska (globalne ocieplenie, oszczędność wody, segregacja śmieci itp.). 

Na koniec zobaczcie jaka nasza planeta jest piękna i dlaczego należy o nią dbać:

A tu krótki filmik mówiący o tym, dlaczego Dzień Ziemi jest tak ważny:

...