seohost
pytanie zadane 10 kwietnia 2018 w Informatyka przez użytkownika anonimowy
Na starym nośniku znalazłem dokument ktorego nie mogę otworzyć. Powinien to być plik wordowski, bo kiedyś na starym kompie otwierał mi się on w MS Office Word. Ale niestety nie otwiera sie w Wordzie. Jak patrze we właściwościach plik ma rozszerzenie .shs co mnie troche dziwi. Czym ten plik mogę otworzyć?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 kwietnia 2018 przez użytkownika

Plik z rozszerzeniem .shs, jest to po prostu wycinek tekstu z programu MS Word, który utworzył się po przeciągnięciu fragmentu dokumentu na pulpit (na stronie Microsoftu więcej info o tym pliku).

Pliki shs można było utworzyć w starszych wersjach systemów Windows z zainstalowanym pakietem MS Office. Tutaj zapewne masz do czynienia właśnie z jakimś starym plikiem tego typu. Niestety nie odczytasz go, już w Wordzie na nowszym systemie od Windows 7 w górę.

Jeśli to bardzo ważny plik, musisz spróbować znaleźć komputer najlepiej z Windows XP wraz zainstalowanym MS Word. Wtedy na pewno go odczytasz. Po otwarciu, najlepiej zapisz go do formatu .doc lub .docx, abyś mógł go potem prawidłowo otworzyć w nowszym Wordzie.

A tak wygląda ikonka pliku .shs:

ikona pliku shs

komentarz 1 marca 2020 przez użytkownika anonimowy
Dzięki, chciałem na starym kompie sprawdzić i było kilka takich plików. Od razu po dziwnym wyglądzie ikonek wiedziałem, że będzie problem z ich otwarciem.

No nic chyba zainstaluje sobie na chwilę XPeka, żeby sprawdzić, może coś ciekawego będzie w tych wycinkach.
...