pytanie zadane 10 kwietnia 2018 w Informatyka przez użytkownika Gość
Na starym nośniku znalazłem dokument ktorego nie mogę otworzyć. Powinien to być plik wordowski, bo kiedyś na starym kompie otwierał mi się on w MS Office Word. Ale niestety nie otwiera sie w Wordzie. Jak patrze we właściwościach plik ma rozszerzenie .shs co mnie troche dziwi. Czym ten plik mogę otworzyć?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 kwietnia 2018 przez użytkownika

Plik z rozszerzeniem .shs, jest to po prostu wycinek tekstu z programu MS Word, który utworzył się po przeciągnięciu fragmentu dokumentu na pulpit (na stronie Microsoftu więcej info o tym pliku).

Pliki shs można było utworzyć w starszych wersjach systemów Windows z zainstalowanym pakietem MS Office. Tutaj zapewne masz do czynienia właśnie z jakimś starym plikiem tego typu. Niestety nie odczytasz go, już w Wordzie na nowszym systemie od Windows 7 w górę.

Jeśli to bardzo ważny plik, musisz spróbować znaleźć komputer najlepiej z Windows XP wraz zainstalowanym MS Word. Wtedy na pewno go odczytasz. Po otwarciu, najlepiej zapisz go do formatu .doc lub .docx, abyś mógł go potem prawidłowo otworzyć w nowszym Wordzie.

A tak wygląda ikonka pliku .shs:

ikona pliku shs

komentarz 1 marca 2020 przez użytkownika Gość
Dzięki, chciałem na starym kompie sprawdzić i było kilka takich plików. Od razu po dziwnym wyglądzie ikonek wiedziałem, że będzie problem z ich otwarciem.

No nic chyba zainstaluje sobie na chwilę XPeka, żeby sprawdzić, może coś ciekawego będzie w tych wycinkach.
komentarz 7 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
Na starej dyskietce coś takiego znalazłem, dzięki wam sobie go otworzyłem
komentarz 7 września 2021 przez użytkownika Gość
Też kiedyś miałem taki pliki się zastanawiałem jak niby go moglem stworzyc sam na kompie. Mimo że nazwa była jak jakiegos pliku tekstowego to jednak ta ikona jakas dziwna była. Szkoda że nie natrafiłem  wczesniej na ten artykuł to bym moze sobie go otworzyl a nie usuwał.
komentarz 11 listopada 2021 przez użytkownika Gość
W najnowszych officach się te pliki chyba nie generują.
...