seohost
pytanie zadane 26 marca 2018 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 26 marca 2018 przez użytkownika

Na owocach i warzywach, chociaż częściej na owocach, spotkać można właśnie takie naklejki. Znajdują się na nich często ważne informacje. 

Informacje te podawane są w postaci kodu PLU (price look-up), czyli cztero-, lub pięciocyfrowego kodu. Kod ten nie musi znajdować się bezpośrednio na owocu, ale również na opakowaniu z warzywami lub owocami. Dzięki niemu dowiemy się m.in. tego z jakiego kraju pochodzi owoc/warzywo, z jakiej uprawy oraz jaki ma rozmiar. Kod ten wprowadzono w 1990 roku, ale stosowanie ich nie jest obowiązkowe. Kody PLU są podzielone, jak już wcześniej wspomniałam, na 4-, i 5-cio cyfrowe.

naklejka na bananach

Kody czterocyfrowe rozpoczynają się od cyfry 3 lub 4. Oznacza to, że produkty zostały wyhodowane przy użyciu nowoczesnych metod agrotechnicznych, z użyciem pestycydów i nawozów, czasem jest pryskana woskami. Jest to tzw. żywność konwencjonalna. 

Kody pięciocyfrowe rozpoczynają się od cyfry 8 lub 9. Jeśli pierwszą cyfrą jest cyfra 8 oznacza to, że jest to żywność genetycznie modyfikowana. Najczęściej oznacza się nią takie produkty jak: melony, banany, kukurydza, papaja, rzepak, soja. Jeśli pierwszą cyfrą jest cyfra 9 oznacza to, że produkt był uprawiany naturalnie, bez środków chemicznych i polepszaczy. 

Prócz kodów PLU, na owocach i warzywach, można znaleźć też kody kreskowe, mówiące np. o tym z jakiego kraju pochodzi dany produkt. 

...