pytanie zadane 23 marca 2018 w Zdrowie i uroda przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 25 marca 2018 przez użytkownika

Na świecie żyje najwięcej osób z brązowym kolorem oczu. Jest to kolor pochodzący od naszych przodków, a więc kolor dominujący. Mają go mieszkańcy Afryki, Azji, obu Ameryk, ale też potyka się go w Europie i Oceanii. Kolorem oczu, którego jest najwięcej, po brązowych są niebieskie oczy. Osoby niebieskookie spotkamy najczęściej w krajach leżących nad Morzem Bałtyckim, zaś najwięcej takich oczu mają mieszkańcy Finlandii i Litwy (największy odsetek). Kolejnym kolorem oczu są oczy zielone, gdzie ponad 90% Islandczyków ma taki kolor oczu (lub niebieskie). Mieszkańcy USA, którzy nie mają latynoskich korzeni i białą rasę, również mają niebieskie oczy. 

Na świecie żyją też osoby z heterochromią, czyli różnym kolorem oczu (jedno oko może mieć barwę niebieską, a drugie zieloną). Wynika to z nierównomiernego rozłożenia barwnika w tęczówce i dotyka 1% całej populacji ludzi. 

Zdarzają się też osoby, najczęściej czarnowłose, których oczy mogą przybierać fioletową barwę. Wynika to ze zmieszania czerwonych i niebieskich odbić co sprawia takie wrażenie. Osobą, u której można było to zaobserwować była aktorka Elizabeth Taylor. 

Teraz ciekawostka o oczach i ich kolorach. Podobno, co wynika z badań, osoby mające brązowy kolor oczu, najbardziej wzbudzają nasze zaufanie, podczas gdy osoby z niebieskimi oczami wprost przeciwnie. 

...