seohost
pytanie zadane 22 marca 2018 w Geografia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 22 marca 2018 przez użytkownika

W Warszawie, stolicy Polski, znajduje się 18 dzielnic. Siedem z nich leży na prawym brzegu Wisły, zaś reszta, czyli 11 po lewej stronie Wisły. Wypisując w kolejności prawo-, i lewobrzeżnych dzielnic w Warszawie znajdują się:

Część prawobrzeżna Warszawy:

1. Białołęka, której nazwa jest związana z jasnym lustrem wody lub wybielaniem płótna, które miało miejsce na tych terenach w dawnych czasach. 

2. Praga-Południe, której nazwa wzięła się od niegdyś założonej tu osady na wypalony, wyprażonym lesie. Uważa się niekiedy tę nazwę za sztuczną i są zwolennicy przywrócenia/zamienienia tej nazwy na Grochów. Tu tu znajduje się m.in. Teatr Powszechny, Stadion Narodowy czy Jeziorko Kamionkowskie. 

3. Praga-Północ, której nazwa wzięła się od niegdyś założonej tu osady na wypalony, wyprażonym lesie. To właśnie w jej granicach znajdowała się niegdyś historyczna Praga, która dawno temu była oddzielnym miastem. Obecnie znajduje się tu m.in. Park Praski.

4. Rembertów, który jest najmniejszą dzielnicą Warszawy pod względem ludności. Nazwa jej wzięła się prawdopodobnie od francuskiego producenta parowozów, Remberta. Obecnie ponad 30% powierzchni tej dzielnicy zajmują lasy. 

5. Targówek, który dzieli się na Targówek Mieszkaniowy i Targówek Przemysłowy. Znajduje się tu m.in. Cmentarz Żydowski, Las Bródnowski czy Teatr Rampa. 

6. Wawer, który jest największą, pod względem powierzchni, dzielnicą Warszawy. Na jej terenie znajduje się m.in. Mazowiecki Park Krajobrazowy czy Zakole Wawerskie.

7. Wesoła, która do 2002 roku stanowiła oddzielne miasto. 

Część lewobrzeżna Warszawy

1. Bemowo, której nazwa pochodzi od Fortu Bema znajdującego się tam. Wcześniej dzielnica ta nosiła nazwę Boernerowo. 

2. Bielany, której nazwa związana jest z białym kolorem szat zakonników, położonego w tej dzielny Klasztoru. 

3. Mokotów, który jest największą pod względem ludności dzielnicą Warszawy. To właśnie tu znajdują się słynne Aleje Niepodległości, Służewski Dom Kultury, Pola Mokotowskie, Teatr Nowy czy Kopiec Powstania Warszawskiego.

4. Ochota, jest najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Nazwa wzięła się od znajdującej się tu po 1831 roku karczmy "Ochota". Obecnie w tej dzielny mieści się m.in. Biblioteka Narodowa i Publiczna, Teatr Ochota.

5. Śródmieście, gdzie znajduje się Starówka i Centrum Warszawy z takimi ciekawymi miejscami jak: Zamek Królewski, Aleje Ujazdowskie, Krakowskie Przedmieście, Ogród Saski, Belweder, Łazienki czy więzienie Pawiak.

6. Ursus, gdzie znajduje się m.in. Park Achera.

7. Ursynów, gdzie znajduje się m.in. pałac Krasińskich, Dąb Mieszko I czy Las Kabacki.

8. Wilanów, której pierwotna nazwa to Milanów lub Milanowo. To tu znajduje się Pałac Wilanowski.

9. Włochy, to tu znajduje się największy port lotniczy stolicy - Lotnisko Chopnia oraz Forty. 

10. Wola, gdzie znajduje się m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Reduta Ordona czy Fort Sowińskiego.

11. Żoliborz, to najmniejsza dzielnic, pod względem powierzchni w Warszawie. Nazwa pochodzi od słów żoli bor (Joli Bord) oznaczającego Piękny Brzeg, Znajduje się tu m.in. Park Kępa Potocka, Cmentarz Wojskowy Powązki czy Cytadela Warszawska. 

...