lh
pytanie zadane 19 marca 2018 w Dom i ogród przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 19 marca 2018 przez użytkownika

Odpady tekstylne to odpady, śmieci, które tworzą materiały tekstylne. Zalicza się do nich ubrania, pościel, firany czy ręczniki. 

Odpady te często nie tylko wyrzucamy do kosza, ale potrafią one zalegać w naszych szafach, kartonach czy strychach. Trzymamy je, bo może komuś damy, może się jeszcze przydadzą, z sentymentu lub dlatego, że nie wiemy co z nimi zrobić. Prócz pojedynczych osób, takich jakimi jesteśmy my, klienci kupujący, a później magazynujący odzież (i nie tylko), są jeszcze sklepy. Najczęściej są to sklepy z odzieżą używaną, gdzie odzież która nie zostanie w takim sklepie kupiona, jest po prostu wyrzucana. Takie odpady tekstylne są używane jako czyściwo w zakładach pracy i fabrykach, gdzie czyści się nimi np. maszyny. Wówczas taki "ciuch" staje się odpadem niebezpiecznym ponieważ zawiera resztki smarów czy olejów. 

Tekstyliami jesteśmy też zalewami przez inne kraje np. Chiny, które produkują je za grosze, sprzedają za czasem na prawdę duże pieniądze za granicą, a jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Często właśnie takie ubrania są wykonane z marnej jakości tkanin lub używa się do ich barwienia szkodliwych barwników. Widać to później w praniu, gdzie po pierwszym przepraniu schodzi kolor, albo koszulka się rozciąga. Wówczas takie rzeczy też są przez nas wyrzucane. 

Odpady tekstylne mają więc ujemny wpływ na środowisko w jakim żyjemy. Dlatego też w naszych domach minimalizujmy kupowanie i posiadanie tekstyliów do tych na prawdę niezbędnych. Jeśli nam jest coś nie potrzebne możemy coś komuś dać/sprzedać lub zrob

ić coś innego ze starej bluzki. Niektóre firmy odzieżowe oferują również bony 20 zł na zakupy w zamian za przyniesienie do sklepu ubrań już nam nie potrzebnych lub zbiera stare buty, ubrania i przekazuje je do recyklingu (tworzą się wówczas nawierzchnie sportowe czy place zabaw). 

...