lh
pytanie zadane 14 marca 2018 w Różne przez użytkownika anonimowy
Niedługo w naszej rodzinie pojawi się kolejne dziecko. Jak przygotować dziecko na przyjście brata/siostry?

1 odpowiedź

odpowiedź 17 marca 2018 przez użytkownika

Nowy członek rodziny pojawiający się w domu to czas nie tylko dla starszego rodzeństwa, ale również dla reszty rodziny, by się z nim zapoznać. I choć dorośli są na to już w pewnym sensie przygotowani, o tyle dziecku/dzieciom musimy to wyjaśnić.

Warto już będąc w ciąży rozmawiać ze starszym dzieckiem, że będzie miał niebawem siostrę lub brata, a że ono samo będzie wtedy pełniło rolę starszego rodzeństwa. Niech dziecko głaszcze Cię po brzuchu, mówi do niego, przytula. W związku z tym, po narodzinach, możesz w miarę możliwości, zaangażować starsze dziecko w pomoc w opiece przy noworodku. Dziecko może np. podawać pieluszki czy pomóc w wyborze odpowiedniego ubranka. 

Nasze starsze dziecko nie może czuć się odtrącone, co zazwyczaj się dzieje, zwłaszcza gdy odwiedza nas rodzina chcąca zobaczyć nowego członka rodziny. Wówczas pozwól, by starsze dziecko zaprowadziło gości do swojego rodzeństwa. Rada dla gości: jeśli przynosicie prezenty dla maleństwa, dobrze jest również dać coś starszemu bratu czy siostrze. 

Starsze dziecko będzie musiało nauczyć się dzielić swoimi zabawkami, pokojem oraz rodzicami. Niech starsze dziecko również pyta o to czego nie rozumie czy chce się dowiedzieć o małym bracie czy siostrze. Podczas gdy niemowlę śpi, poświęć trochę czasu tylko dla starszego dziecka.

...