pytanie zadane w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź przez użytkownika

Najczęstszymi objawami zapalenia piersi w trakcie karmienia piersią są:

- silny ból,
- wyczuwalny/e guzki,
- opuchnięcie i zaczerwienienie piersi,
- ból głowy, dreszcze, mięśni, zmęczenie, podwyższona temperatura ciała,
- kłopoty z wypływem mleka,
- krótsze ssanie piersi przez niemowlę lub dziecko wcale nie chce ssać piersi.

Przyczynami takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj źle leczony i nieleczony zastój pokarmu. Wówczas namnażają się bakterie, ponieważ mleko zalega. Inną przyczyną może też być osłabiona odporność lub zmęczenie matki karmiącej, dłuższe nie przystawianie dziecka do piersi, noszenie za małego, zbyt ciasnego biustonosza lub spanie w nim, czy leżenie na danej piersi przez zbyt długi czas. 

Zapalenie piersi może pojawić się najczęściej pomiędzy drugim a szóstym tygodniem po porodzie, ale i w dalszym okresie karmienia. Dotyka ono zaledwie kilku procent matek, które nieprawidłowo karmią lub mają uszkodzone brodawki piersiowe. Schorzenie to należy leczyć. 

W domu możesz natomiast pomóc sobie często przystawiając dziecko do piersi, co około 2 godziny. Możesz też odciągać mleko laktatorem. Po karmieniu stosuj zimne okłady, dużo pij, dobrze się odżywiaj i odpoczywaj. W konsultacji z lekarzem (położną, ginekologiem, doradcą laktacyjnym) możesz stosować leki takie jak paracetamol lub ibuprofen. 

By w ogóle do zapalenia nie doszło, pamiętaj o myciu rąk przed każdym karmieniem, o dobrą i wygodną pozycję swoją jak i dziecka podczas karmienia. Karm dziecko z obu piersi i nie dopuszczaj do zastoju pokarmu. 

Jeśli już zapalenie piersi wystąpiło, a są to początki zapalenia, można stosować okłady na pierś. W pół szklanki ciepłej wody rozpuszczamy 2 łyżeczki sody oczyszczonej, dobrze mieszamy. Moczymy w tym gazę i przykładamy na miejsce zapalenia. Trzymamy około 15 minut i czynność powtarzamy dopóty dopóki zapalenie nam nie minie. 

...