pytanie zadane 6 marca 2018 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 6 marca 2018 przez użytkownika

Herbata to napój znany od 2737 roku p.n.e. odkryto ją w Chinach przez mitologicznego cesarza Shennong'a. Podobno, gdy pił on przegotowaną wodę, wiatr zwiał mu do kubka kilka liści herbaty i odtąd cesarz codziennie chciał pić tylko taką herbatę. Obecnie mamy wiele odmian herbaty, których liście są poddawane wędzeniu, suszeniu lub paleniu. Poznajcie najpopularniejsze rodzaje herbaty.

herbata z goździkami

W tabeli opiszę krótko różne rodzaje herbat oraz podam jak należy je przygotować.

Rodzaj herbaty Charakterystyka Przygotowanie
Biała Biała herbata jest prawdopodobnie najzdrowszą z herbat. Powstaje ona z młodych pączków, które nie zdążyły jeszcze się rozwinąć. Susz białej herbaty ma kolor srebrnawy.  Można zaparzać ją nawet 3 razy. Woda powinna mieć temp. 90oC i parzymy ją około 5 minut.
Czarna Są to liście fermentowanej zielonej herbaty, bogate w teinę. Jej przygotowanie wymaga czterech etapów: więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Herbata ta pobudza wydzielanie soków trawiennych, wzmacnia naczynia krwionośne i chroni przed próchnicą.  Parzy się ją około 5 minut w temperaturze wody 95oC. Można parzyć ją dwa razy.
Czerwona, czyli Pu-erh Liście jej są krótko fermentowane i wówczas nabierają czerwonej barwy. Potem znów jest powtórnie fermentowana i leżakuje. W smaku jest ziemisto-korzenna. Herbata ta poprawia pamięć i nastrój, usuwa toksyny z organizmu i działa moczopędnie.  Łyżeczkę jej zalewa się szklanką wody o temp. 95oC, parzy się ją od 3-5 min. Można parzyć ją 3 razy.
Earl Grey To czarna herbata mająca specyficzny aromat, który zawdzięcza olejkowi ze skórki pomarańczy. Herbata ta poprawia nastrój i uspokaja, poza tym wspiera pracę mózgu i łagodzi nudności. Obniża też ciśnienie krwi. 1-2 łyżeczki suszu zalewa się wrzącą wodą i parzy 3-5 minut.
Genmaiha / Popcorn Tea Jest to mieszanka zielonej herbaty z prażonym brązowym ryżem. W smaku lekko orzechowa. Herbata ta poprawia pamięć i apetyt, poza tym zmniejsza ryzyko zakrzepów, wzmacnia zęby i chroni przed próchnicą.  Parzymy ją przez 45 sekund do 3 minut w temperaturze wody 70-80oC. Można parzyć ją 2-3 razy. 
Oolong / Ulung/ Turkusowa / Niebiesko-zielona Jest to coś pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Częściowo sfermentowane liście są prażone. Przez to jest ona łagodniejsza dla żołądka, obniża ciśnienie krwi, uspokaja i przyspiesza spalanie tłuszczu. Łyżeczkę herbaty należy zalać 120 ml wody o temp. 90oC. Parzymy ją przez 1-5 minut. Można parzyć ją wielokrotnie, gdzie każde parzenie wydłużamy o 30 sekund.
Rooibos Jest to herbata z liści czerwonokrzewu, rosnącego w RPA. W kolorze i smaku przypomina miód. Mogą ją pić kobiety w ciąży i dzieci, ponieważ nie zawiera garbników. Działa uspokajająco, wspomaga trawienie i poprawia krążenie krwi. Łyżeczkę należy zalać 200 ml wody o temp. 95oC. Można pić ja na gorąco i zimno. 
Yerba Mate Herbata Yerba Mate ma działanie pobudzające, podobne do kawy. Należy parzyć ją w tykwie, gdzie sypiemy około 2/3 naczynia suszu i zalewamy wodą w temp. 70-80oC. Herbatę tę pije się przez bombillę.
Zielona Jest to niesfermentowane, wysuszone i podgrzane listki. Działa przeciwbakteryjnie, przyspiesza wydalanie toksyn, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne. Poza tym zawiera witaminy C, E, B i garbniki. Łyżeczkę suszu zalewa się wodą o temp. 60-90oC. Pierwszy napar ma działanie pobudzające ze względu na dużą ilość teiny. Drugi napar zaś ma działanie uspokajające. 
Ekologiczna Herbata ekologiczna wyróżnia się tym, że nie zawiera pestycydów i innych groźnych dla zdrowia substancji.

Ciekawostki o herbatach:

* Wędzona herbata czyli tzw. Lapsang souchong, to herbata, której sfermentowane liście umieszcza się w dymie palonych korzeni sosny lub cedru. Dzięki temu herbata ta ma specyficzny aromat podobny do cygara. 

* Jadalne liście zielonej herbaty można kupić w Birmie. Ona jak i kiszona herbata, czyli Laphet są uznawane za przysmak.

* Herbatę należy parzyć w naczyniach glinianych pokrytych szkliwem, porcelaną lub szkłem. Takie naczynia dłużej niż naczynia srebrne czy stalowe, trzymają ciepło. Zaś aluminiowe czajniki lub te z lanego żelaza psują smak i zapach herbaty. 

* Herbaty zielona i czarna zapobiegają próchnicy, hamują powstawanie płytki nazębnej oraz wzrost bakterii.

* Herbatę w torebce wymyślił Thomas Sullivan w 1904 roku. Wówczas wysłał on próbki herbaty zaszyte w kawałki jedwabiu.

* Pierwszą herbatę w Wielkiej Brytanii można było kupić wyłącznie w aptekach.

komentarz 13 marca 2021 przez użytkownika Gość
Ja codziennie piję trzy różne odmiany herbaty: czarną, zieloną i el grey. Nie mogłabym pić cały dzień jednej i tej samej odmiany.
...