Zdaniem naukowców drzewami najlepiej oczyszczającymi powietrze, ale również wody powierzchniowe z toksyn są, topole.

Posiadają one wydajny szczep bakterii, które rozkładają toksyny. Dzięki temu topole posiadają naturalną zdolność do usuwania rakotwórczego TCE, czyli trichloroetylenu. TCE to rozpuszczalnik przemysłowy, który przenika do gleb i warstw wodonośnych w pobliży wysypisk śmieci (głównie w USA). Dlatego też topole są drzewami jakie można sadzić w pobliżu obszarów z silnie skażonymi wodami gruntowymi. Jest to wydajna i niedroga metoda rekultywacji.
W niektórych miejscach na świecie przy drogach szybkiego ruchu, sadzi się trzy, a nawet cztery rzędy drzew, by wyłapywały one zanieczyszczenia pochodzące w większości ze spalin samochodów. Taka ochrona to prawdziwa 'zielona tarcza'. Do podobnych akcji należy akcja sadzenia drzew odbywająca się co roku w Polsce dnia 10 października w Światowy Dzień Drzewa.
Do innych drzew oczyszczających powietrze, czyli drzew antysmogowych należą jeszcze takie gatunki jak: jesion pensylwański, grusza pospolita, brzoza brodawkowata, lipa drobnolistna, leszczyna turecka, topola osika, sosna górska, świerk serbski, klon, jabłoń ozdobna, bluszcz pospolity, paproć, wierzba, jarzębina, lilak.
- Bluszcz pospolity -