pytanie zadane 24 lutego 2018 w Turystyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 25 lutego 2018 przez użytkownika

Termy to obiekty rekreacyjne, na których znajduje się głównie kompleks basenów i saun oraz niecek z wodą termalną, która jest pozyskiwana z głębi ziemi i zazwyczaj ma wysoką temperaturę. Najbardziej znane baseny termalne w Polsce znajdują się w miejscowościach wymienionych poniżej. Większość to miejscowości górskie, ale w innych częściach Polski też się one znajdują. 

1. Termy Uniejów

Znajdują się tu niecki zewnętrzne i wewnętrzne oraz baseny zewnętrzne osłonięte, zasilane leczniczą solanką termalną. Dlatego też z term tych można korzystać przez cały rok. Temperatura wody wynosi nawet do 68oC. Atrakcyjnymi miejscami są: statek piracki dla dzieci, komora lodowa, sauna i gabinety masażu. Woda, która się tam znajduje jest pozyskiwana z trzech źródeł z głębokości 2 km. 

Na co pomaga ta solanka? Najbardziej pomoże w leczeniu reumatoidalne zapalenie stawów, pomaga na urazy ortopedyczne, schorzenia ucha, nosa, gardła i krtani, dyskopatie, nerwobóle i nerwice. 
 

2. Termy Bukowina

Są to największe (aż 20 basenów termalnych) w Polsce i najnowocześniejsze wody termalne w Europie. Ich temperatura wynosi od 30 do 38oC, a wydobywa się je z głębokości 2400 m. Bukowińskie wody termalne zawierają 28 składników mineralnych. 

Na co pomagają te wody? Wody termalne regulują poziom nawilżenia skóry, regenerują układ hormonalny, stabilizują tętno, łagodzą bóle głowy, mięśni i kości. Obniżają też stres i poprawiają zdrowie psychiczne. 
 

3. Geotermia Grudziądz

W tych basenach termalnych woda zawiera jodki, których jest 3,5 mg w dm3. Temperatura solankowej wody wynosi 38oC i znajduje się ona w czterech basenach: głównym, z przeciwprądem, zewnętrznym i brodziku. Znajduje się tu też piramida z tężnią solankową oraz możliwość ćwiczeń w basenie. 

Na co pomagają solanki? Wspomagają leczenie górnych dróg oddechowych, w leczeniu niedoczynności tarczycy i w przyspieszonej przemianie materii. Pomaga też na nadciśnienie.

4. Termy Bania

Znajdują się one w Białce Tatrzańskiej. Znajdują się tu baseny wewnętrzne oraz zewnętrzne mające temperaturę 34 - 38oC. Woda termalne jest wydobywana z głębokości 2,5 km. Woda ta zawiera w swoim składzie siarczki, potas, krzemionkę, wapń, żelazo i magnez. 

Na co pomagają solanki?  Wody z term Bania pomagają obniżyć poziom stresu, relaksują, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, wspomagają proces odchudzania, pomagają w walce z bólem głowy i bezsennością, przywracają równowagę psychiczną, eliminują niedoskonałości i schorzenia skórne.

5. Termy Chochołowskie

To kompleks basenowy znajdujący się w Chochołowie niedaleko Zakopanego. Prócz basenów z wodą termalną znajdują się tu również beczki z surową siarkową wodą termalną mającą temperaturę 36oC oraz basen termalny w wodą jodowaną solankową mającą temperaturę 32oC.

Na co pomagają solanki?  Wspomagają leczenie takich chorób i dolegliwości jak łuszczyca, wypryski, nadmierne rogowacenie skóry i atopowe zapalenie skóry. 

6. Termy Szaflary

Znajdują się w okolicy Tatr. Wody te są bogate w siarkę, bez chemikaliów. Woda w basenach zewnętrznych ma temperaturę od 34 do 38oC. Woda zawiera w sobie takie minerały jak potas, sód, magnez, wapń, żelazo, siarka. 

Na co pomagają solanki?  Woda ta ma działanie lecznicze i pomaga m.in.: ustabilizować tętno, obniżyć stres, poprawić samopoczucie i wewnętrzną przemianę materii, eliminuje bóle głowy.

7. Termy Maltańskie

Znajdują się one w Poznaniu nad jeziorem Maltańskim. Woda termalne jest wydobywana z głębokości 1300 m. Basen termalny znajduje się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. 

Na co pomagają solanki?  Kąpiele poleca się głównie osobom ze schorzeniami reumatycznymi oraz chcącym wzmocnić swoją odporność. 

komentarz 18 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Uwielbiam termy i uważam że powinny być pobudowane w innych lokalizacjach w Polsce. Tak aby Polacy mieli bliżej do odwiedzenia ze swojego miejsca zamieszkania.
...