pytanie zadane 24 lutego 2018 w Kuchnia przez użytkownika anonimowy

2 odpowiedzi

odpowiedź 25 lutego 2018 przez użytkownika

Sok z rokitnika zawiera nawet dwa razy więcej witaminy C niż cytryna, więc w sezonie zimowym może być lepszy od soku z cytryny. 

sok zrobiony z rokitnika

Pomoże on szczególnie w łagodzeniu stanów zapalnych, przeziębieniach, ale warto też stosować go profilaktycznie w okresach zachorowań. Spożywa się go szczególnie na wzmocnienie odporności. Pije się go rozcieńczony w połowie szklanki wody albo innego soku, najlepiej świeżo wyciśniętego. 

Sok z tego owocu pomoże też w poprawie wyglądu cery, ponieważ zawiera takie witaminy jak E, A, z grupy B oraz kwas omega 7. 

Na bazie soku z rokitnika można robić też dżemy oraz przeciery. 

odpowiedź 17 lipca 2019 przez użytkownika

Rokitnik zwyczajny, bo tak brzmi nazwa właściwa tej rośliny, zawiera bardzo dużą ilość witaminy C. Krzew rokitnika wygląda tak:

rokitnik

W ogrodach dobrze jest go sadzić w miejscach, które chcemy oddzielić, bowiem rozrasta się jak żywopłot, więc może stanowić dekoracyjną osłonę. Natomiast trzeba pamiętać, aby sadzić męską i żeńską odmianę gatunku, by rokitnik miał owoce. Jeśli chodzi jeszcze o sadzenie to rokitnik nie lubi podmokłych terenów. Służy mu raczej gleba piaszczysta, nie zakwaszona i bogata w wapń. 

...