pytanie zadane 18 lutego 2018 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 18 lutego 2018 przez użytkownika

Substancje takie jak olej rzepakowy, masło, olej samochodowy czy wazelina kosmetyczna z pewnością są to substancje tłuste. Dlaczego? Ponieważ jeśli naniesiemy na bibułę po kropli tych produktów, to zaobserwujemy, że zostawiają one na niej tłuste plamy. Dlatego też nazywa się je substancjami tłustymi

wazelina kosmetyczna

Są też takie substancje tłuste jak olej rzepakowy czy samochodowy, które ulegną spalaniu, gdy będziemy je podgrzewać. Tłuszcze roślinne lub zwierzęce w odróżnieniu od mineralnych wydzielają nieprzyjemny, gryzący zapach podczas spalania. Taki zapach nosi nazwę związku akroleina. Związek ten jest bezbarwny i przy małych stężeniach ma przyjemny zapach. Akroleina powstaje z gliceryny i jest otrzymywana przez jej odwodnienie w temperaturze 280oC. 

Jak odróżnić tłuszcz od olejów mineralnych? W tym celu należy przeprowadzić próbę akroleinową. Olej należy ogrzewać nad płomieniem palnika i jeśli dany olej jest tłuszczem, wówczas będziemy odczuwać gryzący zapach. Jeśli zapachu nie czuć, bo się on rozkłada, wówczas będzie to olej mineralny.
Warto dodać, że oleje mineralne należą do węglowodanów, zaś tłuszcze (te spożywcze) to estry, czyli organiczne pochodne węglowodorów. 

...