lh
pytanie zadane 17 lutego 2018 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 lutego 2018 przez użytkownika

Chutney to gęsty sos przygotowywany na bazie owoców i warzyw. Jest on specjalnością kuchni indyjskiej. 

W smaku jest on pikantny, słodki lub lekko kwaśny. Do zrobienia sosu prócz owoców i warzyw dodaje się rodzynki, czosnek, cebulę, musztardę i ocet. Sosu chutney używa się zarówno do dań mięsnych jak i wegetariańskich. 

sos chutney

Powyższe składniki stanowią podstawowy przepis na sos chutney. Natomiast poprzez dodanie innych składników możemy mieć sos w innym smaku. Najczęstszymi odmianami sosu jest odmiana kokosowa, cebulowa, pomidorowa, kolendrowa, miętowa, tamaryndowa, mangowa, limonkowa, czosnkowa i ogórkowa. 


Ciekawostką jest to, że sos chutney pojawiał się już w staropolskich przepisach (już w XVII wieku). Można go było tam spotkać pod nazwą gąszcz, gąszcze. W tamtych czasach przyrządzano go z wina, które zagęszczało się bułką, jabłkiem i cebulą oraz z dodatkiem takich przypraw jak: pieprz, imbir, cukier, cynamon, kardamon i szafran. 

Wówczas istniał również drugi przepis na chutney, który robiono z fig lub rodzynek, wina, marchwi lub ugotowanej i roztartej cebuli (wg kuchmistrza RP - Stanisława Czernieckiego). 

...