dhosting
pytanie zadane 17 lutego 2018 w Nauka i technika przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 17 lutego 2018 przez użytkownika

Kalkulator Curta to mechaniczny kalkulator stworzony w 1948 roku przez Curta Herzstarka. Co ciekawe projekt tej maszyny powstał w obozie koncentracyjnym w Buchenwald. Do momentu powstania kalkulatorów elektronicznych był to najczęściej używany kalkulator. ostatni taki kalkulator wyprodukowano w 1970 roku. 

Po II wojnie światowej Curt dokończył swoje dzieło w Liechtensteinie, do którego wyjechał po opuszczeniu obozu. Kalkulator Curta miał wymiary pasujące do każdej kieszeni (wielkość małej puszki, przypominającej młynek do mielenia pieprzu), a jego obsługa była prosta i szybka. Łącznie było wyprodukowanych 140 000 sztuk tej maszyny. 

Kalkulator ten posiadał 8 (wersja I) lub 11 (wersja II) suwaków bocznych, za pomocą których wprowadzało się liczby. Prócz tego dwa wyświetlacze na górze złożone z 6-ciu (wersja I) lub 8-miu (wersja II) cyfr, licznik obrotu i 11-to *wersja I) lub 15-to (wersja II) wyświetlacz pokazujący wynik. Znajdowała się na nim również blaszka z dziurką służąca resetowaniu wyniku, pierścień (mnożnik, który się ustala - 1, 10, 100, 1000...), przełącznik trybów mnożenia i dzielenia. 

Na poniższym filmie możecie zobaczyć jak działał taki kalkulator:

...