seohost

1 odpowiedź

odpowiedź 13 lutego 2018 przez użytkownika

Książka, którą polecam wszystkim, którzy lubią dowiadywać się więcej o II wojnie światowej, a zwłaszcza jeśli lubicie dane z pierwszej ręki. Mam tu na myśli np. wspomnienia i oryginalne zapiski, tych którzy wojnę przeżyli i chcą o niej opowiadać. 

Po samym tytule już widać czego książka dotyczy. Jest to swoisty zapis wspomnień dziewczyny, która wraz z rodziną przeżyła ciężkie chwile w warszawskim gettcie. Rodzina na początku wojny udała się z Łodzi do Warszawy, a tam zamknięta w gettcie. Mary Berg, która opowiada swoją historię nie miała w nim jednak tak ciężko, jak inni. Dlaczego? A no dlatego, że choć jej ojciec był pochodzenia żydowskiego, to jednak matka była Amerykanką. Prócz tego była to dość bogata rodzina, mająca wiele dzieł i obrazów wielkich artystów w domu, więc mogła wymieniać je na jedzenie lub pieniądze. 

Jednak opisy dnia codziennego i tego co trzeba było robić, by przeżyć są momentami wstrząsające. Mary pisze też o swoich przyjaciołach, o losach ludzi, którzy umierali na ulicach, o srogich zimach oraz o tym jak ciężko było przetrwać w więzieniu na Pawiaku. Ukazuje również walkę o wolność i prawdziwe oblicze niemieckich żołnierzy. Walka o wolność można powiedzieć, że w pewnym sensie jej rodzinie się udała. Z racji amerykańskiego pochodzenia jej matki, Mary wraz z siostrą i rodzicami, przedostała się do USA. Tam właśnie postanowiła nagłośnić i przedstawić z pomocą swojego pamiętnika, co tak na prawdę znaczy wojna. 

...