pytanie zadane 8 lutego 2018 w Historia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 13 lutego 2018 przez użytkownika

Polskich wynalazków, czyli stworzonych w Polsce lub przez Polaków, jest wiele, lecz wymienię te najpopularniejsze. Poniżej je przedstawię, ponieważ może nie o wszystkich wiecie, a warto je znać. 

Pierwszym z nich jest komputer Commodore, którego stworzył Jacek Tramiel. Choć komputer ten, jak i firma, którą założył Tramiel - Commodore Typewriter - miała miejsce w USA, to jednak był on z pochodzenia Polakiem, dokładniej polskim Żydem. Początkowo jego firma zajmowała się naprawą maszyn do pisania, ale po paru latach stworzyła Commodore 64 z kolorową grafiką i możliwością odtwarzania dźwięków. 

Przenośny magnetofon używany w studiach telewizyjnych i filmowych, również został stworzony przez Polaka, a dokładnie przez Stefana Kudelskiego. Nosił on nazwę NAGRA i co ciekawe firma istnieje po dziś dzień, choć siedziby w Polsce nie ma. 

Innym ważnym wynalazkiem związanym z rozwojem współczesnej elektroniki była metoda pomiaru szybkości krystalizacji metali. Inaczej mówiąc metoda Jana Czochralskiego stosowana obecnie w smartfonach i laptopach. 

Nawigacja GPS, a dokładniej jej prototyp, również został stworzony przez Polaka. Zajął się tym Józef Hofman. Prócz nawigacji stworzył ten jednostajny ruch wycieraczek samochodowych, zderzaki sprężynowe, amortyzatory pneumatyczne, spinacz biurowy, motorówkę, piec na ropę naftową, grzałka do wody, zegar elektryczny czy instalacja klawiszy fortepianowych, z której do dziś korzysta firma Steinway. 

Hilary Koprowski i szczepionka przeciw polio. Ten polski lekarz, immunolog stworzył tę szczepionkę również poza granicami naszego kraju. Jednak bardzo się ona przydała w naszym kraju w roku 1951, kiedy to panowała epidemia tej choroby, zwalczona w dużym procencie, właśnie dzięki wynalazkowi Koprowskiego. 

Stworzenie języka Esperanto, czyli Języka Międzynarodowego, przez Polaka Ludwika Zamenhofa. Powstanie tego języka miało miejsce w roku 1887. Co ciekawe "Pana Tadeusza" najpierw przetłumaczono właśnie na ten język, a dopiero później na angielski. 

W dzisiejszych czasach nie zawracamy sobie zazwyczaj tym głowy, ale wiemy jak ważne są dla naszego organizmu. Mowa tu o witaminach, których działanie i wpływ na nasze zdrowie rozpowszechnił Kazimierz Funk, tworząc naukę o witaminach. 

Aparaty kinematograficzne to również polski wynalazek. Pionierem polskiej kinematografii był Kazimierz Prószyński. Prócz tego wynalazł kamerę i projektor w jednym, który to wynalazek nosi nazwę pleograf. 

Ostatnim polskim wynalazkiem była lampa naftowa, stworzona przez Ignacego Łukasiewicza. Choć ropę naftową odkryto już znacznie wcześniej, to jednak jej zastosowanie w lampach miało miejsce dopiero w XIX wieku. 

...