pytanie zadane 8 lutego 2018 w Sport przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2018 przez użytkownika

Skeet jest rodzajem strzelectwa sportowego. Skeet polega na tym, że za pomocą specjalnej strzelby strzela się do krążków. Do strzelania używa się broni śrutowej, którą celuje się do rzutków lecących w dwóch przeciwnych kierunkach. 

skeet sport strzelanie

Gra skeet polega na tym, że za pomocą strzelby oddaje się strzały do wyrzucanych maszynowo glinianych krążków/spodków. Spodki te wypadają z niskiej lub wysokiej budki; wypadają na przemian raz z jednej, raz z drugiej strony. Zadaniem zawodnika jest oddawanie strzałów z ośmiu stanowisk, gdzie siedem z nich jest ustawionych na torze w kształcie łuku, a ósme stanowisko znajduje się w części centralnej między jedną, a drugą budką. 

W całym cyklu, w całej rozgrywce mężczyźni oddają zazwyczaj 125 strzałów, a kobiety 75 strzałów. Jedna seria ma 25 strzałów. Do finału przechodzi sześciu zawodników, którzy oddają po 16 strzałów w serii. Punkt otrzymuje się za trafienie do rzutka; za nietrafienie otrzymuje się 0 punktów. 

Film z instruktarzem Skeet'u:

Istnieje również olimpijska odmiana tego sportu, czyli skeet olimpijski, który powstał w 1968 roku. Różnice między skeet'em a skeet'em olimpijskim są następujące:

- mogą brać w nim udział wyłącznie mężczyźni (jeszcze do 1992 roku brały w nim udział również kobiety),

- kolba strzelby podczas trzymania jej przez zawodnika, musi znajdować się na wysokości tułowia, dopóki cel nie stanie się widoczny,

- strzela się z podwójnej liczby na każdej ze stacji, a nie tylko na stacjach 1,2,6 i 7.

Sport zwany skeet powstał w USA na początku XX wieku, gdzie myśliwi trenowali strzelanie do kaczek. Wylatujące rzutki miały naśladować lot zwierząt, a myśliwi strzelali do niech pod różnym kątem, z różnych miejsc. Nazwa 'skeet' wzięła się z języka staroskandynawskiego i oznacza 'strzelać'. Skeet jako dyscyplina olimpijska jest uznawany od 1968 roku. 


Ze skeet'em związani są również polscy sportowcy, którzy niejednokrotnie brali udział w zawodach skeet'u olimpijskiego. Byli to m.in.:

1. Mirosław Rzepkowski - srebrny medal - Atlanta 1996

2. Artur Rogowski - brązowy medal - Weisbaden 1966 / srebrny medal - San Sebastian - 1969

3. Wiesław Gawlikowski - brązowy medal - Montreal 1976 / Berno - złoty medal - 1974 / srebrny medal - Monachium 1975 / srebrny medal - San Sebastian - 1969

4. Włodzimierz Danek - 

5. Andrzej Głyda - złoty medal - Nikozja 2003 / srebrny medal - San Sebastian - 1969

6. Piotr Nowakowski - Berno - złoty medal - 1974

7. Andrzej Socharski - Berno - złoty medal - 1974

8. Hubert Pawłowski - Berno - złoty medal - 1974

9. Dorota Chytrowska Mika - brązowy medal - Suhl 1986

...