seohost
pytanie zadane 7 lutego 2018 w Książki przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lutego 2018 przez użytkownika

Małemu dziecku czyta się zasadniczo tak samo jak większemu dziecku czy szkolnej młodzieży. Dobrze jest zacząć już od małego, od pierwszych tygodni czy miesięcy życia czytać dziecku książeczki, przeglądać je i opowiadać o tym co na nich jest itd. Ważne jest też to co czytamy dzieciom, książka musi być wybrana pod dziecko (pod jego zainteresowania, potrzeby, wiek itd.). 

Czytając książki małym dzieciom należy stosować się do kilku ważnych zasad, które będą miały swoje odbicie w ich późniejszym czytaniu. Oto one:

1. Miej w domu książki, to najważniejsza sprawa w rozwijaniu dziecięcego czytania. Jeśli nie będziesz miał książek w domu, to jak inaczej dziecko ma wykazać zainteresowanie nimi? 

metki przy książeczce

2. Czytaj powoli, a nauczysz dziecko cierpliwości.

3. Wczuwaj się w rolę bohaterów książki, gdyż to rozbudza ciekawość dziecka i sprawia, że książka nie jest nudna. Naśladuj głos złego wilka, małej dziewczynki czy używaj słów dźwiękonaśladowczych, by lepiej zobrazować dziecku czytaną bajkę. Pokaż, że podczas czytania można się świetnie bawić. 

4. Wybierz odpowiednie miejsce, które musi być wygodne dla Was obu, ponieważ dziecko też musi widzieć ilustracje i litery, które mu czytasz. Duży materac, wygodna sofa, a może czytanie w namiocie? Każde wygodne miejsce pozwala skupić się na akcji, która akurat dzieje się w książce, a nie na szukaniu wygodnej pozycji. 

5. Czytaj interaktywnie, to znaczy abyś podczas czytania tłumaczył dziecku trudne słowa, dzięki czemu więcej zrozumie z czytanej książki. Odpowiadaj też na bieżąco na pytania dziecka. 

6. Sam czytaj książki, by dawać dziecku dobry przykład. Dzieci więcej uczą się poprzez naśladowanie nas, a nie poprzez to, że będziemy ich o coś prosić, mówić. Takie działanie spowoduje zainteresowanie książkami w późniejszym życiu. A to ważne, bo czytanie ma ogromny wpływ na rozwój

...