pytanie zadane 7 lutego 2018 w Historia przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lutego 2018 przez użytkownika

Wilczy szaniec znajdował się w miejscowości Gierłoż niedaleko Kętrzyna (województwo warmińsko-mazurskie). Wilczy szaniec to inaczej Wolfsschanze i była to główna kwatera Adolfa Hitlera, w której przebywał w czasie II wojny światowej. Najbardziej znany jest on z przeprowadzonego lecz nieudanego ataku na życie Hitlera jaki miał miejsce w 20 lipca 1944 roku. 

Miejsce to wybudowano w latach 1940-1944 oczywiście z polecenia Führera, który stąd miał dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. W czasach nazwijmy to 'świetności' Wilczy szaniec był podzielony na trzy strefy, których przekroczenie było możliwe tylko dzięki specjalnej przepustce. Była tam m.in. strefa I, która mieściła w sobie olbrzymich rozmiarów grobowiec oraz bunkry dowodzenia i bunkry mieszkalne. W sumie w pomieszczeniach tych znajdowało się od 2 100 do 2 200 osób. Do głównego budynku prowadziły trzy ulice, strzeżone przez trzy wartownie, które do dnia dzisiejszego niestety się nie zachowały. 

W 1945 roku bunkry te wysadzili niemieccy saperzy, po których zostało tylko wielkie pobojowisko. Całe rozminowanie terenu Wilczego szańca, zakończono dopiero w 1955 roku. Obiekt można zwiedzać od 1959 roku. Warto wspomnieć, że ze wszystkich głównych kwater Hitlera, a było ich osiem, w tej stacjonował on najdłużej, bo aż 800 dni. 

Obecnie Wilczy szaniec stanowi atrakcję turystyczną. Cały teren kwatery obejmuje obecnie 2,5 km, więc chcąc go zwiedzić dokładnie potrzebujemy na to około połowy dnia. Na terenie tym znajdują się bunkry, magazyny, baraki i umocnienia (w sumie około 80 budynków), które w czasie II wojny stanowiły swoiste miasto. Znajdują się tu również schrony, których grubość ścian wynosi 8 m, a stropów 10 m. Zwiedzanie obiektu to koszt około 20 zł. 

...