seohost
pytanie zadane 6 lutego 2018 w Różne przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 8 lutego 2018 przez użytkownika

Diszdasza jest tradycyjnym arabskim strojem noszonym przez mężczyzn. Zastępczą nazwą tego stroju jest również kandura. 

Zazwyczaj ma ona kolor biały i przypomina luźną, długą koszulę z długimi rękawami. Podobna jest ona do sutanny księdza w kościołach katolickich, z tym, że diszdasza jest zawsze biała i czasem na frędzelki przy szyi.Poza tym nie posiadają one kołnierzyka, a rękawy są wykończone haftem. Długość dziszdaszy zależy od kraju pochodzenia mężczyzny i trzeba wiedzieć, że nosząc taką tunikę nie da się dawać dużych kroków podczas chodzenia, gdyż diszdasze są na dole dość wąskie. Diszdasze w kolorze białym nosi się zwykle latem, zaś kolorowe zimą. 

diszdasza dishdasha

Moda na noszenie tej części garderoby wraz z innymi tradycyjnymi dodatkami, narodziła się dopiero w latach 60. XX wieku. Pojęcie kandura jest używane obecnie, ale około 20 lat temu nazywano je właśnie dziszdasza. Zrobiona jest ona głównie z bawełny, wełny i jedwabiu. Obecnie każda taka alba posiada kieszenie na telefon komórkowy i inne dokumenty, ale wcześniej była to po prostu gładka suknia. 

Diszdasza czy też nie spolszczając dishdasha, noszona jest dziś na Półwyspie Arabskim i Iraku oraz w sąsiednich krajach. 

...