seohost
pytanie zadane 22 grudnia 2015 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 27 grudnia 2015 przez użytkownika

Obiekty pomilitarne w Polsce znajdują się przeważnie w podziemiach. Można je zwiedzić w:

- Walimiu, gdzie znajduje się Podziemne Miasto Osówka i Podziemne Fabryki Walimia (Kompleks Rzeczka). Jest to zespół korytarzy (1700 m), hal i umocnień znajdujących się w Górach Sowich. Cała trasa zwiedzania ma długość 750 metrów.

- Warszawie, gdzie znajduje się Fort Legionów. Wcześniej nazywano go Władimir. Tu można zwiedzać trzy poziomy podziemi, około 500 m, wyłącznie z przewodnikiem. 

- Kostrzynie nad Odrą, gdzie znajduje się Twierdza Kostrzyn. Tu zwiedza się zarówno część nadziemną, jak i podziemną Bastionu Filip. Trasa biegnie przez Kostrzyńskie Pompeje (Stare Miasto).

- Kłodzku, gdzie zwiedzać można zespół podziemnych chodników zbudowanych z polecenia króla pruskiego Fryderyka II. 

Jeśli chodzi o Kłodzko to podziemna trasa turystyczna nosi im. 1000-lecia Państwa Polskiego. 

Wejście do podziemi znajduje się w centrum miasta, niedaleko twierdzy. Trasa ta ma długość 500 m i można ją zwiedzać codziennie. Przejście trasą trawa około 20 minut. 

Powstała ona po to by przechowywać różnego typu towary. Położenie sprzyjało handlowcom zarówno z Polski, jak i Czech. Co ciekawe pierwsze powstały lochy, a nie korytarze. Wybudowano je w XIII wieku. Niegdyś podziemia tętniły życiem, gdy mieszkańcy kryli się w nich podczas oblężenia miasta. 

Trasą dla turystów otwarto w 1976 roku. Zainstalowano w nich oświetlenie, a część wejść zamurowano ze względu na ich zawalenie.  Znajduje się tu m.in. Sala Horroru z narzędziami tortur, jest też szkielet ludzki. 

Będąc w Kłodzku warto obejrzeć również starówkę, Twierdzę Kłodzką oraz Most na Młynówce, który jest podobny do Mostu Karola. 

...