pytanie zadane 3 lutego 2018 w Informatyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lutego 2018 przez użytkownika

Program w wersji portable to jest po prostu program, który nie wymaga instalacji na w systemie komputerowym. Inaczej również nazywana jako aplikacja przenośna. Można go uruchamiać bezpośrednio z folderu, w którym znajdują się wszystkie pliki programu wraz plikiem wykonywalnym .exe.

Jest to dość wygodna forma uruchamiania programów, gdyż nie obciąża i nie zaśmieca systemu plikami instalacyjnymi i dodatkowymi wpisami w rejestrze. Takie programy nie wymagają również późniejszej deinstalacji, wystarczy tylko usunąć pliki z komputera.

Programy w wersji portable można przechowywać na dowolnych nośnikach przenośnych, takich jak pendrive, dyski USB, karty pamięci SD czy płytach CD i DVD. I gdy zajdzie potrzeba z nich uruchamiać dowolny program.

Na przykład można zgrać sobie przeglądarkę internetową w wersji portable (Operę, Firefox czy Chrome) na pamięć USB (jeśli chcemy mieć na pendrive tylko przeglądarkę, warto najpierw sformatować pamięć) i następnie uruchamiać ją z pendrive na dowolnym komputerze. Będziemy mieli wtedy pewność, że zawsze pod ręką będą te same zakładki i ustawienia.

Tutaj strona z wieloma programami w wersji portable - https://portableapps.com/

komentarz 19 września 2021 przez użytkownika Gość
Każdy program powinien mieć wersję portale, to można by sobie bo przetestować bez instalacji w systemie i tym samym bez zaśmiecania rejestru systemowego, jeśli program by nam nie podpasowal.
...