pytanie zadane 3 lutego 2018 w Zdrowie i uroda przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lutego 2018 przez użytkownika

Problem z ciasnymi butami może nas dotyczyć zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy buty wcześniej ich nie mierząc. Dlatego przed zakupem warto dokładnie zmierzyć swoją stopę lub wkładkę od butów, które są dla nas akurat, które teraz nosimy i kupować buty sugerując się właśnie numerem wkładki w obuwiu, a nie samym numerem buta. 

Gdy jednak kupujemy buty online i nie mamy możliwości ich przymierzenia, może się tak zdarzyć, że w zamówionej paczce będą za ciasne buty (numeracja u różnych producentów jest różna). Jeśli są one minimalnie za ciasne, za małe i nie chcemy ich odsyłać i czekać za nowymi możemy nieco buty rozciągnąć domowymi sposobami. 

buty tenisówki sneakersy

Za ciasne buty możemy rozciągnąć zakładając na nogi grube skarpety (a nawet 2 - 3 pary skarpet), po czym ubieramy zbyt ciasne buty i chodząc w nich po domu przez dłuższy czas. 

Jeśli są to za małe buty skórzane, to również zakładamy grube skarpety na stopy, następnie ubieramy za małe buty, a potem podgrzewamy buty za pomocą suszarki do włosów. Zabieg wykonujemy przez kilka minut, po czym zdejmujemy buty i skarpety i sprawdzamy czy buty rozciągnęły się wystarczająco mierząc je już normalnie. 

Buty można też rozciągnąć na kilka innych sposobów takich jak m.in.:

- wyjmując z nich wkładki, gdyż takie wkładki mogą mieć czasem nawet 1 cm grubości,

- wypychając buty zwiniętymi w kulkę i namoczonymi/wilgotnymi gazetami i zostawiając buty na około dobę (dotyczy butów skórzanych); namoczona skóra stanie się bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu but lepiej dopasuje się do stopy,

- można też rozciągnąć buty wykorzystując do tego specjalne preparaty w sprayu dostępne do kupienia w sklepach obuwniczych lub w Internecie np. Rozciągacz do obuwia,

- pomóc mogą także prawidła do butów lub kopyto szewskie. 

...