pytanie zadane 3 lutego 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 3 lutego 2018 przez użytkownika

Naukowcy i badacze ostatnio stwierdzili, że najgłośniejszym zwierzęciem na Ziemi może być ryba, a dokładnie Cynoscion othonopterus, określana też jako Johnius othonopterus. 

Ryba ta mieszka w północnej części Zatoki Kalifornijskiej. Choć z roku na rok jest jej coraz mniej, to jednak co sezon na wiosnę pojawiają się osobniki tego gatunku w wodach delty Kolorado, które przypływają tu na tarło. To właśnie wtedy samce tych ryb wydają głośne ryki, podobne do wydawania serii z karabinów. Da się je słyszeć nawet w odległości 27 km. 

Rekordowy dźwięk zanotowany przez sonary wynosił 150 dB, czyli głośniejszy niż startujący samolot. Takie odgłosy można słyszeć tylko przez kilka dni w roku. 

Ryby te należą do rodziny kulbinowatych, orłoryb i pochodzą z rodziny okoniokształtnych. Istnieje 70 rodzajów tych ryb i ponad 270 gatunków. Ryba ta ma płetwę grzbietową podzieloną na dwie części, gdzie widoczne jest głębokie wcięcie. Prócz tego, że są to jedne z najgłośniejszych zwierząt, to ryby te również bardzo szybko pływają. Na płetwie odbytowej znajdują się dwa ostre kolce. 

Poza tym na świecie istnieją również inne głośne morskie zwierzęta

...