1. Stare Miasto w Krakowie
Najstarsze miejsce w tym mieście, w którego centrum znajduje się Rynek Główny. Wpisane na listę UNESCO w dziedzinie kultury. Obszar Starego Miasta jest otoczony przez liczne parki miejskie. Do miejsca tego codziennie ściągają tłumy turystów chcących skorzystać w wielu atrakcji, z których można wymienić te najważniejsze, czyli:
- Sukiennice (budynek, w którym mieszczą się kramy, galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, Podziemia Rynku Głównego i kawiarnia Noworolski),
- wieża ratuszowa, z której codziennie w południe słychać hejnał mariacki, grany z wieży Kościoła Mariackiego,
- liczne kościoły np. Kościół Mariacki
- pomniki m.in.: Adama Mickiewicza, Jadwigi i Jagiełły, Aleksandra Fredry, Mikołaja Kopernika czy Tadeusza Kościuszki
- ciekawe muzea narodowe (Dom Jana Matejki czy Muzeum Książąt Czartoryskich), historyczne (Barbakan) i archeologiczne
- teatry Słowackiego i Stary Teatr,
- wiele klubów, kawiarenek czy słynna Piwnica pod Baranami, czyli kabaret artystów krakowskich.
Cała powierzchnia krakowskiego Starego Miasta ma kształt kwadratu i nie zmieniła go od czasów średniowiecznych. Prócz atrakcji miejsce to słynie również z pysznych obwarzanek krakowskich, które są symbolem tego miasta. Za symbol Krakowa uważane są również gołębie, których na Starym Mieście
2. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
Choć obie kopalnie są znane, to jednak bardziej ta z Wieliczki niedaleko Krakowa. Wydobywa się tu sól kamienną podobnie jak w kopalni w Bochni. Oba te miejsca wpisane są na listę Dziedzictwa Kulturowego, podobnie jak do 1772 roku wchodziły w skład żup krakowskich, czyli przedsiębiorstwa kopalni wraz z warzelniami.
Kopalnia soli w Bochni obecnie służy jako obiekt turystyczno – leczniczy. Do celów leczniczych przeznaczono tu największą komorę zwaną Ważyn, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. Turyści mogą skorzystać z unikatowego zabytku techniki, jakim jest silnik parowy służący do napędu wind. Uruchamia się go wyłącznie okazjonalnie.
Kopalnia soli w Wieliczce jest większa, gdyż zajmuje dziewięć poziomów. Najgłębszy położony jest 327 metrów pod ziemią. Kopalnia ta, podobnie jak Bochnia, ma zastosowanie turystyczno – lecznicze, gdzie rehabilitacji służy komora Jezioro Wessel. W jej wnętrzu znajdują się chodniki, pochylnie, jeziora oraz szyby. Turyści chodząc korytarzami Podziemnej Trasy Turystycznej, mogą zwiedzać Muzeum Żup Krakowskich, liczne komory, kaplice, z których najbardziej znana jest kaplica św. Kingi oraz groty kryształowe, w których znajdują się kryształy halitu.
3. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau
Miejsce to wpisane jest na listę Dziedzictwa Kulturowego. Obóz koncentracyjny, w którym osadzano więźniów politycznych i opozycjonistów, z czasem również Żydów, Polaków, Romów oraz jeńców radzieckich. Obóz ten mieścił się w Oświęcimiu, Brzezince (Auschwitz, Birkenau), ale również w miejscowości Monowice (Monowitz). Pierwszy z trzech obozów, był miejscem pracy przymusowej oraz pełnił rolę centrum zarządzającego całym kompleksem. Drugi obóz w Brzezince to miejsce eksterminacji masowej, w którym znajdowały się komory gazowe i krematoria. Zaś trzeci obóz to obóz pracy przymusowej w zakładach koncernu IG Farben.
Obóz numer I – Auschwitz założono w 1940 roku. Przetrzymywano tu polskich inteligentów oraz walczących z okupantem Polaków. Z upływem czasu osadzeni zostawali również jeńcy radzieccy, księża, Żydzi, niemieccy przestępcy i homoseksualiści. Więźniowie ci rozbudowywali obóz własnymi silami. Z pierwszego transportu 728 osób, wojnę przeżyło 239.
Budynki, które znajdowały się w obozie, przeznaczone dla więźniów zwano blokami. Niektóre z nich pełniły funkcję miejsca eksperymentów medycznych, kar za naruszanie prawa obozowego czy domu publicznego.
Obóz numer 2 – Birkenau działał od 1941 roku. Był miejscem masowej eksterminacji i największym obozem zagłady, w którym zginęło ponad milion osób. Baraki podzielone były na obozy m.in. na obóz męski, kobiecy, rodzinny, cygański, na odcinek szpitalny, komory gazowe oraz krematoria.
Obóz numer 3 – Monowitz założony został w 1942 roku i miał on charakter przemysłowy. Więźniów wyniszczała ciężka, mordercza praca.
Na obszarze obozów działały również podobozy, które zajmowały się zaopatrywaniem w produkty rolne i zajmujące się hodowlą zwierząt. Obozy zaczęto likwidować w połowie 1944 roku, a więźniów wywożono. Poza tym zacierano ślady zbrodni paląc dokumenty, rozbierając krematoria lub zasypując doły z ludzkimi prochami. Uratowani więźniowie odchodzili do swoich domów, chorych przewożono do szpitali.
4. Białowieski Park Narodowy
Drugi Park Narodowy w Polsce, założony w 1932 roku. Położony jest w województwie podlaskim. Białowieski Park Narodowy zwany też Puszczą Białowieską jest Światowym Dziedzictwem Ludzkości. To właśnie tu występuje, największa na świecie, populacja żubra.
Prócz Puszczy, jeszcze do niedawna, żubry żyły również na Kaukazie. By powiększyć ich populację osobniki ściągano z ZOO i hodowano w osobnych, wyznaczonych miejscach. Z tych miejsc na wolność wypuszczono je dopiero w 1952 roku. Do dnia dzisiejszego żyje tu około 950 żubrów, które stały się symbolem tego miejsca.
Prócz żubrów w Puszczy Białowieskiej żyją ponadto różne gatunki bezkręgowców, a także ryby, płazy, gady, patki i ssaki w sumie ponad 12 000 gatunków. Białowieski Park Narodowy stanowią także naturalne lasy liściaste oraz iglaste, głównie sosny i świerki.
Park ten jest udostępniony do zwiedzania turystom, którzy mogą przebyć go zarówno pieszo, jak i rowerem. Podczas zwiedzania spotkać można martwe drzewa, które są siedliskiem dla różnego rodzaju grzybów, bezkręgowców czy bakterii.
5. Stare Miasto w Warszawie
Początki jego powstania szacuje się na XIII wiek. Miejsce to określano wtedy jako Starą Warszawę, którą założył Bolesław II. Miejsce to zasiedlali bogaci kupcy, których było około 40. Stare Miasto w Warszawie w tamtych czasach, jak i obecnie ma kształt prostokąta.
Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, które są licznie odwiedzane przez turystów, jak i mieszkańców Warszawy. Należą do nich m.in.:
- Katedra Jana Chrzciciela (dawny kościół parafialny),
- Zamek Królewski,
- Brama Krakowska,
- Barbakan,
- kolumna Zygmunta,
- liczne zabytkowe kamienice.
6. Stare Miasto w Zamościu
Starówka w Zamościu jest to jedno z sześciu osiedli tego miasta. Teren Starego Miasta jest jedynym takim unikalnym miejscem w naszym kraju. Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, gdyż na to miano zasługuje jego budowa, która miała nawiązywać do włoskich miasteczek. Uliczki tu umieszczone ułożone są pod kątem prostym, gdyż miało to być idealne miasto.
Na terenie zamojskiej Starówki znajduje się wiele zabytkowych budynków oraz miejsc wartych zobaczenia. Oto niektóre z nich:
- Ratusz,
- Pałac Zamoyskich, założony przez założyciela miasta Jana Zamoyskiego,
- Akademia Zamojska,
- liczne kościoły, synagogi, mykwy,
- jatki żydowskie,
- fortyfikacje Twierdzy Zamość.