pytanie zadane 30 stycznia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 30 stycznia 2018 przez użytkownika

Właściwie kaktusy i sukulenty to to samo. Kaktusy należą do wielkiej rodziny roślin sukulentowatych. Mają one specyficzną budowę anatomiczną, dzięki której mogą przeżyć bez stałego dostępu do światła, wody i są odporne na suszę. 

Sukulenty wodę zbierają w mięsistych tkankach łodyg, liści i korzeni oraz potrafią zadbać o ich magazynowanie. W czasie, gdy brakuje im wody przechodzą w stan spoczynku. Przed utrata wody niektóre gatunki chronią ciernie, które mają zamiast liści. Dzielą się na sukulenty łodygowe (są nimi prawie wszystkie kaktusy i wodę gromadzą w łodygach), sukulenty korzeniowe (prowadzą wodę w podziemnych bulwach pędowych lub w zgrubiałych korzeniach, dzięki czemu wytrzymują długie okresy suszy) i sukulenty liściowe (wielkość liści zależy od tego ile wody się im dostarczy). 

Jedyną cechą jaka może różnić kaktusy od sukulentów jest to, że kaktusy posiadają aureole. Z nich wyrastają odgałęzienia boczne - ciernie i kwiaty. Natomiast nie łatwo jest to dostrzec, dla amatorskiego oka. 

...