pytanie zadane 28 stycznia 2018 w Kuchnia przez użytkownika Gość
Chcę wiedzieć czy da się wyczyścić mocno przypaloną od spodu patelnię czy też garnki. Jeśli tak to jakie macie sposoby?

1 odpowiedź

odpowiedź 28 stycznia 2018 przez użytkownika

Niestety na co dzień mamy problem z przyklejaniem się jedzenia do powierzchni patelni czy garnków, co skutkuje późniejszym przypaleniem potrawy. Oczywiście, że da się takie naczynie wyczyścić, ale potrzeba do tego nieco siły i cierpliwości. Można kupić też specjalne chemiczne preparaty, które pewnie szybciej usuną mocne przypalenia, ale nie wiem jak działają, bo nie sprawdzałam.

Sprawdziłam natomiast dość tani sposób i mogę go polecić i Wam. Prócz przypalonych naczyń, które są to niezbędne, potrzebna będzie jeszcze:

- druciana gąbka,

- opakowanie sody oczyszczonej,

- około 2-3 łyżek octu,

- gorąca woda.

Zlew zatykamy korkiem, następnie sypiemy sodę, dodajemy ocet i lejemy do zlewu gorącą wodę (przegotowana lub z kranu). Zanurzamy w roztworze naczynie, w moim przypadku patelnię. Ja trzymałam ją w zlewie całą noc, ale jeśli macie mniej przypalone garnki to możecie je trzymać w roztworze 30-60 minut.

przypalone dno patelni

patelnia pełna wody

Potem zostaje szorowanie druciakiem, aż brud zejdzie. Ja muszę powiedzieć, że przy dnie musiałam pomóc sobie nożykiem, ale brzegi puściły drucianą gąbką.

czyszczenie przypalonej patelni

wyczyszczona patelnia

Od razu mówię, że ta mikstura pomoże na stalowe, metalowe, emaliowane urządzenia kuchenne. Nie pomaga na żeliwne lub kamiennie naczynia. 

komentarz 28 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Ja często miałem problemy to zawsze radziłem sobie może mniej popularną metodą czyli stosowaniem kwasku cytrynowego oraz zwykłym płynem do naczyń  tak sam czyszczę i zawsze wygalają jak nowe, druciak oczywiście mimo wszystko jest niezębny do zdjęcia brudu.
...