pytanie zadane 26 stycznia 2018 w Różne przez użytkownika

zakładka frędzelek

1 odpowiedź

odpowiedź 26 stycznia 2018 przez użytkownika

Dziś pokażę jak zrobić zakładki z wełny. Jest to bardzo prosty sposób na wykonanie własnych zakładek do książek, gdzie można użyć dowolnie wybranych kolorów wełny i można tworzyć ich dowolną ilość. 

Do zrobienia zakładek z wełny potrzebne będą jedynie kolorowa wełna oraz nożyczki. Poniżej pokażę dwa sposoby na wełniane zakładki. Jedną z nich będzie zakładka - pompon, a drugą zakładka - pędzelek. A więc do dzieła.

ZAKŁADKA POMPON

Na początek wybieramy kolor wełny. Następnie owijamy ją sobie na 4 palce u dłoni. Ważne by nawijać ją w miarę luźno na nieco rozszerzonych palcach. Wełny nawijamy dość sporo - im więcej, tym nasz pompon będzie grubszy. 

nawijanie wełny

Następnie ściągamy delikatnie wełnę z palców i kawałkiem wełny zawiązujemy po środku , tak by powstała nam kokardka. 

wełniana kokarda

Teraz potrzebujemy 3 - 4 długości sznurka wełny. Długość dowolna, zależna od długości książki, którą będziemy czytać. Przywiązujemy go do środka naszej kokardki. Przecinamy kokardkę na brzegach, a następnie za pomocą nożyczek przycinamy wełnę, by była krótsza i przypominała pompon. 

siwa wełna

motyl z wełny

pompon wełniany

pocięta wełna

zakładka pompon

ZAKŁADKA PĘDZELEK

W tym przypadku podobnie jak w poprzednim, najpierw wybieramy kolor wełny. Ja użyłam pomarańczowych sznureczków, a nie wełny. To są takie sznureczki, które zostały mi po obcięciu firany - makaronu. Potrzebujemy jednego długiego sznurka o długości książki oraz wielu mniejszych. Mniejsze muszą mieć taką samą długość. 

pomarańczowa wełna

nitka pomarańczowa

niteczki

Następnie długim sznurkiem związujemy w połowie małe. Innym kolorem wełny łączmy małe sznurki, które powstały nam po związaniu, w jeden pędzelek.  Na końcu długiego sznurka zawiązujemy supełek.

frędzel

zakładka frędzel

...