pytanie zadane 25 stycznia 2018 w Gry przez użytkownika

gra planszowa szachy

1 odpowiedź

odpowiedź 25 stycznia 2018 przez użytkownika

Dziś wpis dla tych wszystkich, którzy lubią grać w szachy. Zarówno dla osób, które już grają, grały bądź chciałyby grać. Jest to niewątpliwie dość skomplikowana logicznie gra, w którą (bez limitu czasowego) można grać przez wiele godzin i która ma ciekawą historię. Moja przygoda z szachami rozpoczęła się mniej więcej w wieku 12 lat. Wtedy grałam w nią dość często, teraz brak mi na nią czasu i czasem chętnej osoby do zagrania. 

Szachy to oczywiście gra logiczna, polegająca na strategicznych rozgrywkach. Trzeba przewidywać ruchy przeciwnika i dość długo i dobrze zastanowić się nad swoim ruchem. Gra ta pochodzi z Indii, gdzie grano w nią już w VI wieku. Przez lata grę w szachy upowszechniano również w innych krajach i na innych kontynentach. Obecnie każdy może nauczyć się w nią grać, a co ciekawe nawet nie trzeba szukać chętnego do gry partnera, bo gra jest dostępna w internecie lub na komputerze. Ale nie ma to jak rozgrywka z "żywą" osobą. Na świecie występuje wiele odmian szachów, ale dziś zajmę się tą klasyczną. Oczywiście przedstawiony opis dotyczy amatorskiej gry w szachy, bez liczenia punktów. 

Z czego składa się gra?

Szachy składają się z planszy i z pionków, zwanymi również bierkami szachowymi (nie mylić z grą w bierki, czyli takie patyczki). Plansza do gry w szachy liczy sobie 64 pola ułożone w szachownicy. Pola są ponumerowane od 1 do 8 oraz od A do H. Pionków/ bierek jest po 16 dla każdego gracza (król, hetman, dwa gońce, dwa skoczki, dwie wieże i osiem pionków bądź pionów). Dokładny opis bierek wraz ze zdjęciami znajduje się poniżej. Pola jak i pionki mają kolor czarny oraz biały.  

plansza do szachów

szachowe pionki

Ile osób może brać udział w grze?

W szachy mogą grać wyłącznie dwie osoby. Jednak są takie odmiany szachów gdzie mogą grać trzy, a nawet cztery osoby.  

Jakie są nazwy bierek szachowych i jakie mają ruchy?

Każda bierka szachowa ma swoją nazwę oraz swoje określone ruchy. I tak:

WIEŻE - poruszają się tylko po linii prostej w pionie lub w poziomie,

szachowe wieże

SKOCZKI (konie) - poruszają się tylko po linii w kształcie litery L

konie szachowe

GOŃCE - poruszają się tylko po  linii ukośnej,

gońce szachowe

HETMAN - porusza się zarówno w pionie jak i w poziomie po całej planszy,

hetman szachowy

KRÓL - porusza się wyłącznie wokół siebie tylko o jedno pole,

król szachowy

PION - porusza się wyłącznie do przodu o jedno pole (tylko pierwszy ruch może być wykonany o dwa pola do przodu), bije po ukosie

pionki szachowe

Jak ustawić pionki? 

Pionki ustawiamy na planszy u jej dołu tuż nad oznaczeniami liter od A do H. Na brzegu ustawiamy wieże, następnie obok skoczki, potem gońce. W polu z literką D ustawiamy hetmana i obok króla. Natomiast piony zajmują cały drugi rządek od dołu. 

ustawienie szachów na planszy

Jak zacząć grę i jakie są jej reguły?

Grę w szachy zaczynamy oczywiście od wybrania koloru bierek szachowy i ich odpowiedniego ustawienia na planszy. Zaczyna osoba, która wybrała białe bierki. Gra polega na przesuwaniu bierek zgodnie z zasadami. Jeśli gracz ma taki ruch, że trafi na pole z pionkiem przeciwnika, zbija go. W trakcie gry mogą wystąpić różne sytuacje. Do takich należą:

SZACH - czyli groźba zbicia króla. Króla jednak nie można zbić! Przeciwnik musi tak ruszyć pionkiem, by "zażegnać" groźbę.

MAT - występuje wtedy, gdy król nie jest chroniony żadnym innym pionkiem, nie ma żadnego ruchu. Wtedy następuje zwycięstwo przeciwnika i kończy się gra. 

PAT - jeden z graczy nie może wykonać żadnego ruchu, ale król nie jest pod szachem, czyli nie jest szachowany. 

REMIS - to sytuacja, w której gracze samodzielnie ustalają wynik partii lub kiedy wystąpił pat.

szachy w pudełku

Reguł gry w szachy jest oczywiście dużo, dużo więcej, ale ja przedstawiłam te podstawowe. Dotyczą one amatorskiej gry w szachy, właściwie podstawowych kroków, od których chcemy zacząć przygodę z tą grą.  

komentarz 31 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Gra w szachy to najpiękniejsza gra jak dla mnie, swoje dzieci od razu uczę jak podrosną, bo wiele dają
...