pytanie zadane 25 stycznia 2018 w Dom i ogród przez użytkownika

rumiankowe mydełka

1 odpowiedź

odpowiedź 25 stycznia 2018 przez użytkownika

Święta, to doskonały moment na dawanie różnych drobnych upominków naszym bliskim. Oczywiście nie tylko same święta, ale również inne okazje, takie jak urodziny czy imieniny. Często właśnie z takimi upominkami mamy nie mały kłopot. Lepiej i wygodniej kupić coś większego, ale ja chcę Was namówić do zrobienia czegoś samodzielnie.

Drobnym upominkiem może być np. herbatka, samodzielnie upieczone ciasteczka, obrączki na serwetki czy pięknie wykonana kartka z życzeniami. Dziś pokażę, jak zrobić swoje mydełka. Możecie je wykonać w dowolnym kształcie i z dowolnymi dodatkami. 

By wykonać takie mydełko potrzebujecie:

- mydła Biały Jeleń,

- tarkę lub mały nożyk,

- foremki lub pudełka po jogurcie,

- dodatki: np. herbata rumiankowa, skórka pomarańczy, kawa, kwasek cytrynowy itp.

Zaczynamy od rozdrobnienia mydła. W tym celu kroimy nożykiem wiórki z mydła lub ścieramy je na dużych oczkach tarki.

pokruszone mydło

Następnie mydlane wiórki umieszczamy w garnku i rozpuszczamy je za pomocą kąpieli wodnej.  Taki proces może trwać około 40 minut. By przyspieszyć nieco roztapianie mydła można dolać kilka łyżek wody lub mleka. Gdy mydło jest już wystarczająca rozpuszczone przelewamy połowę do przygotowanej wcześniej formy. U mnie było to pudełko po czekoladkach.

topienie mydła

Do drugiej połowy rozpuszczonego mydła dodajemy wybrany dodatek. W moim przypadku to herbatka rumiankowa. Dokładnie mieszamy i wylewamy mydło na poprzednia warstwę do foremki. Następnie zostawiamy do całkowitego stwardnienia. Mydełko można ustawić blisko grzejnika, wtedy szybciej zrobi się twarde.  

roztopione mydło z rumiankiem

tabliczka mydła domowego

Gdy mydełka są już całkowicie twarde możecie wyciąć z nich dowolny kształt. Ładnie zapakowane będą pięknym prezentem dla bliskich.

mydło domowe rumiankowe

mydełko rumiankowe

Do zrobienia mydełka nie musicie kupować nowego, całego mydełka. Możecie również rozpuścić końcówki mydełek, które macie w domu. Różne dodatki w mydełku pełnią różne funkcje. I tak np.:

rumianek - dodaje zapachu oraz ma właściwości łagodzące, 

kawa - wspaniały aromat i peeling,

cukier - mydełko będzie się bardziej pieniło. 

...