seohost
pytanie zadane 25 stycznia 2018 w Biznes i finanse przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 25 stycznia 2018 przez użytkownika

Oszczędzanie w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Spowodowane jest to niskimi zarobkami i podwyżkami na każdym kroku. Natomiast istnieje kilka prostych sposobów na to, by zyskać parę złotych miesięcznie nie rezygnując w pełni z codziennego standardu życia. Oczywiście każdy na temat oszczędzania ma własne zdanie. Niektórzy nie lubią oszczędzać tylko w pełni korzystać z życia, a inni oszczędzają odmawiając sobie prawie wszystkiego. 

Poniżej opiszę kilka porad i ciekawych pomysłów na oszczędzanie, dzięki którym nasz budżet domowy na pewno więcej zyska niż straci. Część wpisu będzie będzie dotyczyła oszczędność podczas codziennych zajęć, część pomysłów oszczędzania w domu, natomiast jeszcze inna część będzie dotyczyła tego, skąd można wziąć pieniądze w prosty sposób (i nie mam tu na myśli pożyczek czy kredytów).

1. Zacznę od czynności, którą prawie każdy z nas wykonuje codziennie. Są to zakupy. Zazwyczaj jeździmy raz w tygodniu na większe zakupy do hipermarketów, ale są wśród nas takie osoby, które sklepy tego typu odwiedzają codziennie. Wchodząc do takiego sklepu, przeważnie nie kupujemy tylko tego co jest nam potrzebne, ale również chwytamy za produkty zbędne, ale będące np. w promocji. Kupujemy cały kosz takich produktów, zawozimy je do domu, chowamy do szafek i najzwyczajniej o nich zapominamy. Gdy zorientujemy się, że dany produkt leży nieużywany w szafce długo i jest już po terminie, ląduje on w koszu. Takim sposobem marnujemy jedzenie (którego i tak kupujemy za dużo) wyrzucając nasze pieniądze w przysłowiowe błoto. 

paragony i długopis

Bardzo dobrym sposobem na to, by tak się nie działo i na to, by zaoszczędzić jest zrobienie listy zakupów, które musimy kupić. Idziemy do sklepu i kupujemy tylko czego potrzebujemy, trzymając się listy. Natomiast jeszcze lepszym sposobem będzie robienie zakupów w małym, osiedlowym sklepiku. Tam zakupy trwają kilka minut, a my zyskujemy biorąc tylko to, co jest niezbędne.  

2. Drugim sposobem na oszczędzanie jest rezygnacja z samochodu. Oczywiście nie mam tu na myśli tego, abyśmy całkowicie odstawili samochód do garażu i nie używali go wcale. Są bowiem takie sytuacje, w których samochód jest niezbędnym, szybkim i wygodnym środkiem transportu.  Chodzi mi raczej o to, by używać go tylko wtedy kiedy naprawdę musimy. Jeśli wybieramy się np. na osiedlową pocztę, do pobliskiego banku, na działkę czy znajomej mieszkającej niedaleko, warto samochód zostawić na parkingu i się przejść. Świeże powietrze dobrze nam zrobi, spacer sprzyja zdrowiu, a i zaoszczędzimy na paliwie

Innym rozwiązaniem jest dotarcie do celu np. rowerem. Będzie to świetna forma uprawiania sportu i dobra dla zdrowia. A jak wiemy obecnie jazda rowerem staje się bardzo modna więc nikt z nas nie będzie wyglądał na nim dziwnie. Poza tym można doczepić do roweru koszyk i udać się wtedy na zakupy czy targ warzywny, nie męcząc się niesieniem ciężkiej torby.

3. Trzecim sposobem, z którym większość Czytelników się pewnie nie zgodzi lub sprzeciwi, jest rzucenie palenia. Jak wiemy takie używki do tanich nie należą. Obecnie paczka papierosów kosztuje coś koło 10 zł. Jeśli średnio jedna osoba pali około paczkę dziennie to w ciągu miesiąca na palenie wydaje średnio 300 zł. Zaokrąglając i wyliczając średnią, rocznie z dymem idzie około 3600 zł! A to już nie mała suma. Dodam, że są i tacy, którzy palą więcej niż paczkę dziennie, więc łatwo wyobrazić sobie ile pieniędzy można stracić paląc lub zyskać rzucając palenie. 

Argumentem, który powinien również przemówić za rzuceniem palenia jest również fakt, że palenie jest szkodliwe. Powoduje wszelkiego rodzaju choroby, nie sprzyja ogólnemu zdrowiu i wyglądowi naszej cery oraz samopoczuciu. Dodatkowo jest u niektórych palaczy główną przyczyną nowotworów oraz śmierci.  Zatem traci na tym nie tylko nasza kieszeń, ale również nasze zdrowie.

4. Kolejną podpowiedzią na oszczędność jest zminimalizowanie korzystania z telefonu. Chodzi o to, że niektóre rzeczy, które trzeba załatwić przez telefon można również zrobić za pomocą innych urządzeń. Jeśli chcemy do kogoś dłużej się rozpisać to lepszym i darmowym sposobem będzie napisanie do niego maila, niż sms-a. Za rozmowy telefoniczne również nie będziemy płacić korzystając np. ze Skypa lub innych aplikacji. Oczywiście teraz opłaty za korzystanie z telefonu robią się coraz tańsze, więc korzystanie z niego też nas kosztuje coraz mniej. Jednak podpowiadam jak można w inny sposób skontaktować się z bliskimi nie wydając grosza. 

5. Obecnie mimo wielu urządzeń przenośnych, takich jak: laptop, tablet czy smartfon, popularne są nadal notesy, terminarze lub kolorowe karteczki, które zazwyczaj ozdabiają lodówkę. Bez kartek trudno nam się obyć. I nic dziwnego, są bowiem takie sytuacje, gdzie są one nam potrzebne. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie starych, zapisanych po jednej stronie kartek. Dzięki temu bardziej przyczyniamy się do dbałości o środowisko naturalne. Kartki takie warto przeciąć na mniejsze i zrobić z nich notesy. Mogą one służyć również dzieciom do rysowania. Oczywiście jest również wiele innych rzeczy, które można poddać recyklingowi lub dać im drugie życie w zupełnie nowy sposób. 

6. Jeśli chodzi o większe oszczędności domowe, to na pewno może nam w tym pomóc wymiana żarówek na ledowe lub energooszczędne. W przeciętnym mieszkaniu znajduje się około 10 żarówek lub więcej. Jak wiadomo, stare żarówki w sklepach są w wyprzedaży już tylko do wyczerpania zapasów. Także prędzej czy później i tak będzie trzeba je wymienić. Oczywiście dobrze by było, wymienić wszystkie naraz, gdyż wtedy najdokładniej uzyskamy obraz/wynik oszczędności na prądzie. Można oczywiście wymieniać żarówki kolejno np. w jednym miesiącu wymieniamy żarówki w kuchni, w drugim w salonie itd. Dzięki temu zaoszczędzicie na energii elektrycznej, co przełoży się na niższym rachunku z energetyki.

żarówka ledowa

7. Pójdźmy w ślad za oszczędnością prądu i zacznijmy oszczędzać wodę. Sposobów na zminimalizowanie jej zużycia jest wiele. Można np. kąpać się razem, nalewać wodę do kubeczka podczas mycia zębów, w trakcie namydlania rąk zakręcać wodę itp. Jeśli natomiast i to dla Was za mało, zainwestujcie w perlatory.  Są to urządzenia, dzięki którym możecie kontrolować przepływ wody zwiększając bądź zmniejszając jej strumień. Woda taka zawiera więcej bąbelków powietrza, dzięki czemu zużywa się mniej wody. 

8. Jak wspomniałam na początku wpisu, napisze tu również o tym jak można zwiększyć swój budżet, nie tylko oszczędzając, ale również zarabiając. Wyznaczcie sobie kilka godzin lub jakiś konkretny dzień na porządki w domu. Z tym, że nie będą to takie zwyczajne porządki jak zamiatanie czy ścieranie kurzu. Przyjrzyjcie się swoim szafom, półkom z książkami lub sprzętem, którego od lat nie używacie.  Zbierzcie wszystkie te rzeczy do kartonu (lub w jakieś konkretne miejsce) i sprzedajcie. W wolnej chwili opiszcie np. daną książkę, zróbcie jej kilka zdjęć i wystawcie do sprzedaży chociażby na Allegro. Posprzedawajcie przedmioty za parę złotych, a zawsze na tym zyskacie. I z pewnością u każdego z Was znajduje się coś do sprzedania. Robiąc porządki np. w sprzęcie komputerowym lub piwnicy, na pewno znajdziecie wiele metalowych rzeczy, które możecie sprzedać na złomie. Grosz do grosza.... 

komentarz 1 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Dla mnie najważniejsze cechy oszczędzania to:

- nie wydawać kasy na niepotrzebne rzeczy i inne głupoty, każda złotówka ma swoje przeznaczenie.

- żeby jak najwięcej zaoszczędzić muszę mieć jak najniższe koszty bieżące/cykliczne które co miesiąc muszę płacić.

I ten drugi punkt jest według mnie najważniejszym bo co z tego że zaoszczędzę 100 zł na czymś co kupuję raz na 10 lat, skoro będę wydawał dużo więcej co miesiąc na coś co niekoniecznie jest mi niezbędne do życia.
...